gtu_logo

GTÜ Sağlık Tesislerinin Depreme Dayanıklılığını İnceleyecek

18.08.2023

Kocaeli'ne CDRI Desteği: GTÜ, Sağlık Tesislerinin Depreme Dayanıklılığını İnceleyecek

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Kocaeli bölgesindeki sağlık tesislerinin depreme dayanıklılığının araştırılacağı proje, CDRI-Coalition for Disaster Resilient Infrastructure (Afetlere Dayanıklı Altyapı Koalisyonu) tarafından desteklenecek.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Can ZÜLFİKAR, Araştırma Görevlisi Ali İkbal TUTAR ve Deprem ve Yapı Mühendisliği doktora programı öğrencisi Wilfrid G. DJIMA’dan oluşan ekip, Coalition for Disaster Resilient Infrastructure (Afetlere Dayanıklı Altyapı Koalisyonu) tarafından yürütülen program kapsamında "Kocaeli Bölgesindeki Sağlık Tesislerinin Depreme Dayanıklılığı" adlı projeye destek alacak. CDRI, iklim ve afet risklerine karşı altyapı sistemlerinin dayanıklılığını teşvik etmeyi amaçlayan bir kuruluştur ve ulusal hükümetlerden özel sektöre geniş bir ortaklığı içerir.

GTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Can ZÜLFİKAR tarafından yürütülen projede, Kocaeli bölgesindeki depreme karşı dayanıklılığı önem arz eden sağlık tesislerinin sismik riskleri incelenecektir. Bu yılki programda Türkiye'den destek almayı hak eden ilk proje olan bu çalışma, ülkemizin deprem riskine karşı dayanıklı altyapı oluşturma çabalarına önemli bir katkı sağlayacaktır. Depremler sonrasında sağlık, eğitim ve ulaşım sektörlerinde yaşanan zorlukları aşmak ve mevcut tesislerin devamlılığını sağlamak için dayanıklı altyapılar geliştirmek Türkiye'nin öncelikli hedeflerinden biridir. Bu amaç doğrultusunda çalışmalar sürdürülecektir.

Akademisyenlerimizi ve doktora öğrencimizi tebrik eder, projede başarılar dileriz.