gtu_logo

TUSAŞ ve GTÜ İş Birliği

10.08.2023

 

TUSAŞ, savunma sanayi ve havacılık sektörlerine nitelikli araştırmacılar yetiştirmek amacı ile GTÜ’de Havacılık İleri Araştırmalar Laboratuvarı’nı kurdu. 

 

Üniversite-Sanayi iş birliği çalışmaları kapsamında TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) – TUSAŞ Havacılık İleri Araştırmalar Laboratuvarı kurulması için imzalanan protokol kapsamında laboratuvar açılışı yapıldı. GTÜ Senato Toplantı Salonunda yapılan protokol imza törenine GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, TUSAŞ Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özkan Altay, GTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Işıl Kurnaz, Prof. Dr. Mahmut Durmuş ve Prof. Dr. Hasari Çelebi, GTÜ fakülte dekanları ve öğretim üyeleri, TUSAŞ yetkilileri katıldı. Protokolün imzalanmasının ardından GTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nde Havacılık İleri Araştırmalar Laboratuvarı resmi açılışı yapıldı. 

 

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar açılışta yaptığı konuşmada, üniversitede yapılan disiplinler arası çalışmaların sanayide karşılığını için bu tür iş birlikteliklerinin devamının önemini vurguladı. Ülkemizin yaptığı her alanda üretim atağının bir paydaşı olmanın kendileri için öncelikli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, üniversite olarak Ar-Ge faaliyetlerine her öğrenim kademesinde öğrencileri de dahil ederek bu ekosisteme katkı sağladıklarını belirtti. Havacılık İleri Araştırmalar Laboratuvarı’nın araştırma projelerine ve nitelikli insan kaynağı yetişmesine katkı sağlaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. 

 

TUSAŞ, üniversiteleri kendi Ar-Ge ekosistemine entegre etmeyi ve yenilikçi teknolojilere erişirken akademik kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmayı amaçlamaktadır. Bu süreçte, üniversitelerde bulunan akademik ve teknik altyapının, TUSAŞ'ın Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik çözümlerin bir parçası haline getirilmesi hedeflenmektedir.

 

Laboratuvar, savunma sanayi ve havacılık sektörlerine nitelikli araştırmacılar yetiştirme amacıyla tasarlanmıştır ve bu çerçevede 20 araştırmacı görev alacaktır. Burada, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlar için ileri düzeyde Ar-Ge çözümleri geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çözümler akademisyenler ve öğrenciler ile iş birliği içinde hayata geçirilecektir.

 

Protokol kapsamında yeni hafif ve dayanıklı malzemelerin geliştirilmesi ve testleri, hibrit veya elektrikli uçak konseptlerinin araştırılması, nanoparçacıkların kompozit malzemelere mekanik etkisinin incelenmesi, balistik esaslı kompozit panellerin (multi-layer yapı) geliştirilmesi (seramik içeren yapılar) ve yeni tasarım yaklaşımlarıyla daha verimli ve etkili hava araçları konseptleri geliştirilmesi gibi çok önemli projelere temel teşkil edecek çalışmalar yer alacak.

 

İmzalanan protokol, şirket için stratejik konularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi, lisans bitirme projelerinin geliştirilmesi ve öğrenciler için proje bursiyerliği imkânı sağlanmasını da kapsıyor. İlaveten bu laboratuvarda yapılacak ileri Ar-Ge çalışmaları için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin sahip olduğu toplam 70 bin çekirdekli bilgisayar sisteminden 512 çekirdek tahsis edilecek.