gtu_logo

GTÜ, TEKNOFEST KARADENİZ’den 2. Olarak Döndü

05.09.2022

GTÜ' nün akademik paydaşları arasında yer aldığı, bu yıl beşincisi düzenlenen Türkiye’nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST sona erdi. GTÜ İHA Döner Kanat Kategorisinde Türkiye 2.si, Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması kategorisinde Türkiye 3.'sü olarak yarışları tamamladı.  

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından bu yıl Samsun’da düzenlenen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım gösterdiği TEKNOFEST KARADENİZ Yarışmaları sona erdi. Birçok kategorilerde finali göğüsleyen Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) öğrenci ve akademisyenlerinden oluşan takımlar GTÜ' yü ve Kocaeli'yi başarı ile temsil ettiler. GTÜ Takımları Çip Tasarım, Efficiency Challenge, İHA, Biyoteknoloji İnovasyon, Roket, Yapay Zeka kategorilerinde başarı göstererek finalist olarak yarıştılar. TEKNOFEST KARADENİZ' de TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları(İHA) Yarışlarında GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü takımı GTU-AQUA, Döner Kanat Kategorisinde Türkiye 2.si olarak yarışmayı tamamlayıp ödüllerini 3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Tübitak Başkanı Hasan Mandal'ın elinden aldılar. Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması kategorisinde SPATIUM AI Vision takımı da Türkiye 3.'sü olarak tamamladığı yarışta ödülünü Selçuk Bayraktar'dan aldı. GTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü bünyesinde bulunan Alfa ETA H Takımı katılım gösterdiği TEKNOFEST 2022 Hyperloop Geliştirme Yarışması'nda jüri özel ödülü, Çip Tasarım Yarışması Finallerinde Sayısal Kategoride yarışan GITT (GTU İşlemci Tasarım Takımı) jüri özel ödülü aldı. 

Samsun'da 30 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliklerde stant açan GTÜ, üniversite sanayi işbirliği kapsamında Bioteknoloji Enstitüsü akademisyenleri tarafından geliştirilen ev tipi topraksız tarım kiti, döner kanat kategorisinde ikinci olan drone ve Sanlab'in kaynak simülatörünü yoğun bir ziyaretçi akını ile burada sundu. Standa uğrayan ziyaretçiler yetkililerden üniversite ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.