gtu_logo

Yapay Zeka Teknoloji ve Egitim Paneli

Yapay Zekâ, Teknoloji ve Eğitim Paneli

 

27.03.2024-GTÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

Liseli gençler, “Yapay Zekâ, Teknoloji ve Eğitim” panelinde GTÜ Akademisyenleri ile yapay zekâya dair her şeyi konuşma fırsatı buldular.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Toplumsal Katkı Koordinatörlüğü ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çayırova İlçe Halk Kütüphanesi’nin düzenlediği “Yapay Zekâ, Teknoloji ve Eğitim” konulu panelde GTÜ Akademisyenleri Çayırova 15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi öğrencileriyle bir araya geldiler. Çayırova İlçe Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen panele Çayırova Kaymakamı Ahmet Önal, Çayırova İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Özgür Akgün, GTÜ Toplumsal Katkı Koordinatörü ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Meral Elçi, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Genel koordinasyonu GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Fatma Karaoğlu Ceyhan’ın üstlendiği, GTÜ İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Selim Balcıoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde GTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tülay Ayyıldız; bilgisayarlar ve yapay zekânın matematiksel temellerinden ve yapay zekâ olarak adlandırılan modellerin aslında matematiksel eşitlikler olduğundan bahsetti. Lisede öğretilen mantık, olasılık, kümeler gibi konuların makine öğrenmesinde nasıl rol oynadıklarını açıkladı. GTÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Doğa Nalcı kütüphaneciliğin geçmişten bugüne serüveninden ve teknolojinin buradaki rolünden bahsederek, öğretmen ve öğrencilerin ChatGPT türevi yazılımlardan korkmadan bu araçları kullanarak da eğitim süreçlerini gayet iyi geçirebileceklerini söyledi. Ayrıca Gebze Teknik Üniversitesinde geliştirilen yapay zekâ modellerine değindi. Dr. Seyit Rıza Tiğrek ise yapay zekâya epistemolojik olarak yaklaştı ve zekânın makinalara özgü olmadığını insan zekâsıyla üretilen algoritmaların makinalara hesaplatıldığı tanımı üzerinde durdu. Eğitim ve öğretimin geçirmesi gereken evrimden bahsetti ve yapay zekânın kullanıcısı değil üreticisi olmamız gerektiğini belirtti.                                                                                                                                
Panelin ardından gerçekleşen soru cevap etkinliğinde öğrencilerden gelen yoğun soruları gören Çayırova Kaymakamı Ahmet ÖNAL etkinliğin uzamasını ve öğrencilerin sorularına devam etmesini istedi. Panelin ardından öğrenciler mesleki ve akademik alanda sorularını direkt olarak akademisyenlere ileterek kendilerinden cevap alma fırsatı buldular.

Program sonunda GTÜ Toplumsal Katkı Koordinatörü ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Meral Elçi, Çayırova İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Özgür Akgün’e iş birliğinden ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.