gtu_logo

Antik Çağ'dan Günümüze Kocaeli Depremlerinin Kültürel Mirasa Etkileri ve Müzelerde Deprem Riskinin Azaltılması

"Antik Çağ'dan Günümüze Kocaeli Depremlerinin Kültürel Mirasa Etkileri ve Müzelerde Deprem Riskinin Azaltılması"

14 Aralık Perşembe günü saat 14.30'da Mimarlık Fakültesi N Blok Turuncu Amfi'de  Kocaeli Müzeler Müdürü Serkan GEDÜK tarafından "Antik Çağ'dan Günümüze Kocaeli Depremlerinin Kültürel Mirasa Etkileri ve Müzelerde Deprem Riskinin Azaltılması" başlıklı seminer gerçekleştirilecektir. 

 

Serkan GEDÜK İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü ve İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Anabilim Dalı lisans programlarından mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik ve Cam Tasarımı Anasanat Dalında tamamladı. İkinci yüksek lisansını Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıklarını Araştırma Enstitüsü, Akdeniz Sualtı Kültürel Mirası Araştırmaları Anabilim dalında tamamladı.

Serkan GEDÜK 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarında Restoratör olarak çalıştı. 2006-2019 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesinde Uzakdoğu Porselenleri Bölümü ve Saatler Bölümü küratörü olarak görev yaptı. 2019 yılında Kocaeli Müzeler Müdürü olarak atandı. Halen müze müdürü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Milletlerarası Blue Shield Turkiye Kurucu üyesi, Müzeler Konseyi (ICOM) Türkiye Milli Komitesi üyesi ve Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği Kurucusu üyesi ve başkanıdır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ders vermektedir.

Serkan GEDÜK bu süreçte ayrıca Urartu (Tuşba)/Van, Enez (Ainos)/Edirne, Samsun (Amisos), Kocaeli v.d. birçok arkeolojik kazı ve su altı arkeoloji araştırmalarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi ve kazı üyesi olarak görev yaptı. Ulusal ve Uluslararası birçok konferans ve çalıştaya katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında yapılan birçok sergi projesinde görev aldı. Porselen-seramik sanatı ve tarihi, seramik-porselen eserlerin restorasyonu –konservasyonu, su altı arkeolojisi, müze teşhir-tanzimi ve müzelerde risk yönetimi konularında çalışmaları bulunmaktadır. Aynı zamanda uzmanlık konularıyla ilgili yayınlanmış birçok makale ve kitap bölümleri yer almaktadır.