gtu_logo

TÜBİTAK 1001 Projesi Bursiyer İlanı

Gebze Teknik Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü, Elektronik Malzemeler Anabilim Dalı’nda yürütülecek olan TÜBİTAK 1001 Araştırma Projesi için Yüksek Lisans ve Doktora Bursiyerleri aranmaktadır.

 

Proje Başlığı      : Sodyum-İyon Bataryalar İçin Piezoelektrik Malzeme Katkılı Sb/C Kompozit Anotları

Proje Konusu    : Lityum madeninin dünyada sınırlı miktarda olması nedeniyle Lityum-iyon bataryalara alternatif başka kimyasal enerji depolama türlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Sodyum-iyon bataryaları bu alternatiflerin en fazla umut vadeden türlerinden biridir fakat Lityum-iyon bataryalarında halihazırda olan sorunlar maalesef sodyum-iyon bataryaları için de geçerlidir. Bu sorunların çözümü için halihazırdaki bilim çalışmalarında en uygun yollardan biri olarak yüksek kapasiteli ve dayanımlı anot malzemesi geliştirebilmesi görülmektedir. Antimon/karbon anotlar sodyum-iyon bataryaları için yakın zamanda test edilen umut vadeden anot malzemelerden biridir. Fakat, diğer alaşımlama türü anotlarda olduğu gibi bu anotlarda da yüksek hacim değişimi ve düşük elektrokimyasal performans sorunları görülmektedir. Bu projede, bu sorunların çözümü için piezoelektrik malzemelerin katkı olarak kullanılması önerilmektedir.

 

Burs Süresi         : 24+ Ay

Burs Başlangıcı : Nisan 2024 Ve Sonrası

Burs Miktarı      : 13.500 TL (Y.Lisans), 20.000 TL (Doktora)

 

Bursiyerlerde Aranan Özellikler

ü Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında Malzeme Mühendisliği veya yakın mühendislik alanlarında Yüksek Lisans/Doktora eğitimine başlayacak/başlamış olmak (Yüksek Lisans eğitiminde 3 yılını doldurulmamış olması gerekmektedir, Gebze Teknik Üniversitesi dışındaki yükseköğretim kurumlarında Yüksek Lisans eğitimine devam edenlerin yatay geçiş yapması zorunludur.)

ü Bir kurum/kuruluşta çalışmıyor olmak. (Projede tam zamanlı çalışılacaktır.)

ü Projenin çalışma konusuna istekli, öğrenmeye ve gelişmeye açık olmak.

ü Bilimsel makalelerle araştırma yapmak amacına yönelik düşük-orta derecede İngilizce biliyor olmak.  

 

 

İlgilenenlerin M. Taha Demirkan’la e-posta ile (mtdemirkan@gtu.edu.tr) irtibata geçmeleri gerekmektedir. Daha fazla bilgi almak isteyenler yine bu e-posta adresinden iletişime geçebilirler.