gtu_logo

Fransız Büyükelçiliği Araştırma Bursları

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği 2024 yılı için üç burs başlatıyor. Burs başlıkları şunları kapsamaktadır:

• Doktora öğrencileri için burs

• Genç Misafir Araştırmacılar Bursu (Doktora programına kabul edildikten sonra 3 yıla kadar başvuru)

• Misafir Araştırmacılar Bursu

Fransa ve Türkiye, yüksek öğrenim ve araştırma alanında tarihi bir işbirliğine sahiptir. Fransa Büyükelçiliği, PHC Bosphorus, Fransız Anadolu Çalışmaları Enstitüsü (IFEA) ve Fransız Hükümet Bursları gibi çeşitli yapısal ikili programların uygulanmasını desteklemiştir. Her iki ülkedeki üniversiteler arasında çok sayıda işbirliği anlaşması bulunmaktadır.

İki ülke arasında verimli bir ilişkinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi amacıyla Türk ve Fransız araştırmacılar arasında yeni işbirlikleri fırsatlarının teşvik edilmesi Fransa Büyükelçiliği'nin önceliklerinden biridir.

Bu burs çağrısı, Türk araştırmacılara akademik kariyerlerinin farklı aşamalarında Fransız ekiplerle ilişki kurma fırsatı sunmaktadır. Bu üst düzey burslar, uzun süreli ve daha geniş bilimsel işbirliklerinin başlangıç noktası olması gereken yeni bağlantıların kurulması amacıyla tasarlanmıştır.

Bu hareketlilik hibe programları tüm disiplinlere açıktır. Bununla birlikte, ortak araştırma projelerini güçlendirmek amacıyla öncelikler ve burs çağrısının detaylarını içeren dosya için TIKLAYINIZ