gtu_logo

Gtü’ den Üniversite Sanayi İşbirliğinde Bir İlk

Gebze Teknik Üniversitesi ve Şişecam Topluluğu, cam sektörüne yönelik çözüm üretmek ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla eğitim alanında Türkiye’de bir ilke imza attı. Türkiye’de ilk kez özel sektör ve devlet üniversitesi işbirliğiyle bir yüksek lisans programı hayata geçirildi. Bu yıl öğrenci almaya başlayacak olan Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı ayrıca, cam bilimi alanında Türkiye’deki ilk yüksek lisans programı olma özelliği de taşıyor.

 Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)  ev sahipliğinde gerçekleştirilen Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı tanıtım toplantısı, GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Konferans Salonunda GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, GTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Cevat Yaman ve Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik’ in katılımıyla gerçekleştirildi. GTÜ ve Şişecam Topluluğu, cam sektörüne yönelik çözüm üretmek ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversite - sanayi işbirliğinin güçlü bir örneğini ortaya koydu. Bu işbirliği kapsamında Türkiye’de özel sektör-devlet üniversitesi işbirliğiyle ilk kez bir yüksek lisans programı hayata geçirildi. Toplantıda selamlama konuşmasını yapan GTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan program hakkında bilgilendirmede bulundu. Aslan, Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı aynı zamanda cam alanında Türkiye’de ilk açılan yüksek lisans programı özelliğini de taşıyan programa katılmak isteyenlerin 6 Haziran 2016 tarihine kadar başvuru yapılabileceklerini belirtti.

GTÜ İŞBİRLİKTELİKLERİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Basın toplantısında konuşan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ise,“Gebze Teknik Üniversitesi, 18 Organize Sanayi Bölgesi ile 35 Ar-Ge Merkezi’nin tam merkezinde, sanayinin kalbi diye nitelendirebileceğimiz bir noktada kurulmuş, gelişmeye ve büyümeye açık bir bilim üssüdür. Çevremizdeki kurum ve kuruluşlar ile yaptığımız ikili anlaşmalar ile bölgemizi doğal bir araştırma ve geliştirme ekosistemine döndürmek en büyük gayemiz. Göreve geldiğimde TÜBİTAK MAM ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında laboratuvarların karşılıklı olarak açılması, kütüphane, veri tabanları ve bilgisayar yazılımlarının ortak kullanımı, Üniversitemiz bünyesinde disiplinler arası ortak lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının açılması, Üniversitemiz öğrencilerine Merkez bünyesindeki enstitülerde staj imkânının sağlanması gibi pek çok konuda anlaşmaya varıldı. Benzer boyutta bir anlaşma TSE ve KOSGEB ile de yapıldı. Bir diğer komşu kuruluşumuz Anadolu Sağlık Merkezi hastanesi ile yapılan anlaşma ile kanser, kök hücre, genetik tıbbi araştırma ve diğer Ar-Ge çalışmalarında ortak projelerin oluşturulması fikri benimsendi ve tarafların birbirlerine karşılıklı teknik ve tıbbi destek sağlaması konusunda işbirliğine varıldı. Bugün ise hemen kapı komşumuz diyebileceğimiz Şişecam Bilim Ve Teknoloji Merkezi ile bu anlaşmalara bir yenisini daha ekliyoruz.

ENDÜSTRİN İHTİYAÇLARI İÇİN ADIM ATTIK

Özellikle lisansüstü programlarının gücü ile URAP’ın yayınladığı endekste Türkiye’nin en iyi 4. Üniversitesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı Girişimcilik Endeksinde ise Teknoparkı olmayan Üniversiteler sıralamasında 1. Olan üniversitemiz, camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu ile böyle bir anlaşma imzalamaktan ve alanında tek olan bu yüksek lisans programını açmaktan büyük mutluluk duymaktadır. Üniversite sanayi iş birliğinin gerçek bir örneği olacak bu yüksek lisans programı sayesinde doğrudan endüstrinin ihtiyacı olan programların açılması yolunda bir adım atmış olacak. Hem teorinin hem de uygulamanın olacağı Cam Bilimi ve Teknolojisi yüksek lisans programında teorik bilgiler Üniversitemiz tarafından verilecek. Uygulama imkânı ise Şişecam tarafından sağlanacak. Disiplinler arası bir kimlik taşıyacak olan bu program, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği; Fizik, ve Kimya, Anabilim dalları ile çok yakın işbirliği içinde olacak.” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE ÖRNEK OLDU

Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ise toplantıda yaptığı konuşmada üniversite sanayi işbirliği kapsamında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirti. Bugün toplam 13 ülkede üretim gerçekleştirerek, 150’den fazla ülkeye ihracat yapan Şişecam Topluluğunun yeni pazarlara girmenin ve yeni yatırımların yanı sıra rekabet gücünü üst düzeyde tutmak amacıyla ArGe çalışmalarına da (Araştırma ve Teknolojik Geliştirme) büyük önem verdiğini söyleyen Oktik, “ 40 milyon liranın üzerinde yatırımla hayata geçirdiğimiz Şişecam Bilim ve Teknoloji merkezimiz de bu bakış açısının ürünüdür. Alanında Türkiye’nin en büyük ve donanımlı, dünyanın sayılı Ar-Ge merkezleri arasında yer alan merkezimizle, cam bilimi ve teknolojisi alanında geleceğin ürünlerine ve üretim teknolojilerine yön veriyoruz.” şeklinde konuştu. Ülkemizde ilk kez hayata geçirilecek olan Yüksek lisans programının üniversite ve sanayi işbirliğinin güçlü bir örneği olacağını belirten Oktik, Cam alanında uygulanacak fonksiyonel kaplamalar ile katma değeri yüksek ileri teknolojik ürün geliştirme sağlayacak olan bu birlikteliğin, Cam sektörüne yönelik çözüm önerileri ve yeni ürünler gibi tez konularının belirleneceği yüksek lisans programında, teorik eğitimlerin Gebze Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından verileceğini belirtti.