gtu_logo

“Zamansız Miras: Eyüpsultan” Sergi Açılışı

01.11.2023

Eyüpsultan Belediyesi'nde GTÜ Mimarlık Bölümü Sergisi Açıldı. GTÜ Mimarlık Bölümü Öğrencileri Eyüpsultan Sergisiyle Kültürel Mirasa Katkıda Bulundu.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Mimarlık Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencilerinin 2019-2023 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmaların yer aldığı "Zamansız Miras: Eyüpsultan" sergisi Eyüpsultan Belediyesi'nde açıldı. Serginin açılışına GTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Özlem Aydın, Dr. Öğr. Üyesi Mine Topçubaşı, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Yaldız, Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürü İrfan Çalışan, GTÜ Mimarlık Bölümü akademisyenleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bu sergi, GTÜ Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı ile Eyüpsultan Belediyesi arasındaki uzun vadeli iş birliğinin bir ürünüdür. 2019 yılından bu yana süregelen bu iş birliği çerçevesinde, Tarihi Yapı Çözümleme, Koruma Stüdyosu, Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon, Sit Koruma Projesi ve Restorasyon Projesi gibi lisans ve lisansüstü dersler kapsamında öğrenciler tarafından üretilen 51 farklı proje sergilenmektedir. Bu projeler, Eyüpsultan'ın tarihi mirasının birçoğunu belgelemekte, restitüsyon önerileri ve restorasyon projeleri sunmaktadır. Sergi ayrıca Eyüpsultan'ın camileri, sivil mimarlık örnekleri, çeşmeler, ticaret yapıları gibi önemli kültürel mirasının korunmasına dair bilinç yaratmada önemli bir rol oynamaktadır.

Sergi, Dr. Öğr. Üyesi Mine Topçubaşı'nın küratörlüğünde Prof. Dr. Elif Özlem Aydın, Dr. Öğr. Üyesi Mine Topçubaşı, Dr. Öğr. Üyesi Funda Solmaz Şakar, Arş. Gör. Mehmet Ali Karagöz, Arş. Gör. Cem Balcan, Arş. Gör. Şeyda Arslan Ercan ve Arş. Gör. Merve Eylül Zorlu tarafından hazırlandı.

Ayrıca, akademisyenlerin hazırladığı, sergi kapsamındaki çalışmaların  yer aldığı kapsamlı bir katalog Eyüpsultan Belediyesi yayınlarndan çıktı.

Açılışın ardından sergi, 27 Ekim 2023 tarihinden itibaren bir ay süreyle Eyüpsultan Belediyesi Başkanlık Fuaye alanında ziyaretçilerin ilgisine sunulacaktır.