gtu_logo

Akademisyenlerimizin TÜSEB Başarısı

19.09.2023

GTÜ akademisyenlerinin TÜSEB B Grubu ARGE Projesi desteklenmeye hak kazandı.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Biyoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Özbil'in yürütücüsü olduğu, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Yeşilçimen Akbaş'ın araştırmacı olduğu, "Türkiye’de Yetişen Fındık Yeşil Kabuğu EkstraktınınAntimikrobiyal ve Antibiyofilm Etkilerinin Deneysel ve Hesapsal Analizi" başlıklı TÜSEB B Grubu ARGE proje önerisi desteklenmeye hak kazandı.

Söz konusu projede: Fındık yeşil kabuklarından yenilikçi teknikleri ekstraktının eldesi, daha sonra bu ekstraktın detaylı antimikrobiyal etkileri bütüncül deneysel ve çalışmalarla bileşik-hedef eşleştirmesi yapılarak fındık yeşil kabuğu ekstraktının bir antibiyofilm ajan olarak kullanım potansiyeli araştırılacaktır. Fındık yeşil kabuğu ekstraktı belirlenen fenolik bileşiklerin antibakteriyel hedef olan DNA Gyrase A-B protein kompleksine ve antibiyofilm hedefleri olan ica A, ica D ve fnb A proteinlerine bağlanmalarının hesaplamalı yöntemlerle araştırılacak ve aktif molekül-etkileşen hedef protein ilişkisi literatürde ilk kez ortaya çıkarılacaktır. Deneysel analizlerle bu bileşiklerin etkileri laboratuvar ortamında kanıtlanacak ve etkin ürün formülasyonu için ilk adımlar atılacaktır.

Ayrıca bu proje, fındık üretiminde dünya lideri olan ülkemizde, her yıl ortaya çıkan yaklaşık 300 bin ton yeşil kabuk atığının değerlendirilmesi ile sürdürülebilir üretim anlamında da büyük bir katkı sağlayacaktır.