gtu_logo

ASELSAN’dan GTÜ'ye Proje Desteği

22.08.2022

ASELSAN Akademi Programı Tohum Proje Destekleri 2021-2022 Eğitim yılı 1. Başvuruları sonuçlandı ve 10 proje önerisinin desteklenmesine karar verildi. Bu kapsamda, Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ)’nden 3 lisansüstü tez, yapılan değerlendirmeler sonucunda toplamda yaklaşık 150.000 dolar destek almaya hak kazandı. Destek almaya hak kazanan tez çalışmalarını yapan öğrenciler ve danışmanları aşağıdaki tabloda verilmiştir. 

 

Aselsan ile dört araştırma üniversitesi olan Gazi, GTÜ, İTÜ ve ODTÜ arasında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) himayesinde imzalanan Aselsan Akademi Programı ile Aselsan personeli öğrenciler 2017 yılından beri Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Malzeme Mühendisliği programlarında lisansüstü eğitim alıyor. Türkiye’nin yeni nesil üniversite modeli Aselsan Akademi, Hollanda’da düzenlenen Üniversite-Sanayi İş Birliği Konferansında ”Öne Çıkan Destek Mekanizmaları” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. 

Aselsan Akademi Programı Yürütme Kurulu üyesi GTÜ Harita Mühendisliği  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Çağdaş AYDINOĞLU konu ile ilgili olarak şunları aktardı: “Aselsan Akademi kapsamında 4 üniversiteden 543 yüksek lisans ve 93 doktora olmak üzere toplam 636 aktif öğrenci olduğu, bu döneme kadar 149 öğrenci mezun olduğunu belirtmiştir. Gebze Teknik Üniversitesi’nin ise 19 yüksek lisans ve 14 doktora olmak üzere Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümlerinde toplam 33 Aselsan personeli öğrenci, üniversitemiz öğretim üyeleri danışmanlığında lisansüstü tez çalışmalarını yürütmekte olup, bu döneme kadar 7 öğrenci mezun vermiştir. Eğitim ve danışmanlık ile gerçekleştirilen işbirliğine üniversitemiz ilgili bölümlerinin katkısı arttıkça, ASELSAN Akademi Programı Tohum Proje Destekleri ile üniversitemize katkı potansiyeli de artmış olacaktır.”  

Aselsan Akademi programı kapsamında uygulanmaya başlayan Araştırma - Tohum Proje Destekleri ile yürütülen yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarının imkânlarının genişletilmesi ve tez çalışmalarının yaratacağı katma değeri artırmak amaçlanmaktadır. Tohum Projeleri’nde sarf malzeme, konferans katılım ve makine/teçhizat gibi destekler ile yüksek lisans tezleri 44.000 dolara kadar, doktora tezleri ise 50.000 dolara kadar destek alabilmektedir. Böylelikle belirlenen projeler ile ASELSAN öz kaynaklarından hızlı ve kolay işletilebilir bir şekilde destek almak mümkün olmuştur. Projelerin değerlendirilmesinde; bilimsel araştırmalara katkı verme potansiyeli, ASELSAN projelerine katkısı, ürüne dönüştürülebilirliği ve yenilikçi yönü gibi kriterler dikkate alınmıştır. 

Aselsan Akademi Tohum Projesi hakkında detaylı bilgi için; GTÜ 4. Aselsan Akademi Çalıştayı kapsamında Açılış oturumu videosu 0:50:50 – 0:58:45 arası ilgili sunum izlenebilir.