gtu_logo

Gelen Öğrenci

Seçilebilme Kriterleri

Erasmus öğrencisi, kendi üniversitesinde tam zamanlı öğrenci olmalıdır. Öğrencinin üniversitesi ile Gebze Teknik Üniversitesi arasında kurumlararası anlaşma olmalıdır. Üniversite, öğrenciyi resmi yollarla Erasmus değişim programına aday olarak göstermelidir.

Başvuru

Öğrencilerin Gebze Teknik Üniversitesinde açılan dersleri dikkatlice inceledikten sonra üniversitelerinin Erasmus ofislerine başvuru yapmaları tavsiye edilir. Bunun için lütfen bölümlerin AKTS ders kataloğunu ziyaret ediniz.

Ayrıca GTÜ’ye gönderilmesi gereken evraklar şunlardır;

Son Başvuru Tarihleri

Güz Dönemi için 15 Mayıs
Bahar Dönemi için 15 Kasım

Kabul

Öğrencinin kendi üniversitesi, başvuru formunu GTÜ Erasmus Ofisine gönderir. Ofis, ilgili bölüm tarafından kabul edilen öğrenciye vize işlemleri için Kabul/Davet Mektubu gönderir.

Vize ve İkamet İzni

Öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluğundan öğrenci veya turist vizesi almalıdır. İkamet izni başvuruları ilgili Türk Konsolosluğuna veya Türkiye’ye geldikten sonra Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine yapılır. Türkiye’de yapılacak başvurularda GTÜ Erasmus Ofisi yardımcı olacaktır.

Sigorta

Gelen öğrenciler Türkiye’de kalacakları süre zarfında geçerli olacak bir sağlık sigortası edinmelidir. Türkiye ile bazı ülkeler arasında bulunan anlaşmalar sayesinde sağlık sigortası bulunan öğrenciler bu sigortalarını Türkiye’de kullanabilirler. Ancak her durumda öğrencilerin kendi sigorta kurumlarından mutlaka bilgi ve gerekli belgeleri temin etmesi gerekmektedir.

Kayıt

GTÜ’ye gelen öğrenci ilk olarak Erasmus Ofisine uğramalıdır. Ofis haftaiçi her gün 9.00 – 17.00 saatleri arasında açıktır. Kayıt yaptırmak için öğrenim anlaşması, transkript ve pasaportun birer kopyası gerekmektedir. Oturma izni ile ilgili işlemlerde ofis öğrenciye yardımcı olur.

Bölüm Erasmus Koordinatörü gelen öğrenciye akademik rehberlik sağlamak ve Gebze Teknik Üniversitesindeki eğitimi boyunca öğrencinin akademik gelişimini izlemekle sorumludur.

Erasmus öğrencisi, kayıt, sınav, kütüphane ve laboratuar gibi imkanlardan yararlanmak için harç ödemez. Fakat konaklama, ulaşım, eğitim için gerekli olan araç gereçleri, sigorta ve diğer yaşam masraflarını kendisi karşılamak zorundadır.

Not Sistemi

TR KOCAELI01

   Local Grade                                              ECTS Grade

AA

BA

BB

CB 

CC

 A

B

C

D

E

DC

DD

FX

FD

FF

FF
VF/NA             No Attandance

Faydalı Linkler
- Türk Hava Yolları 
http://www.thy.com/ 

- Havas (havaalanı ulaşımı için):
http://www.havas.com.tr/

- Istanbul Deniz Otobüsleri:
http://www.ido.com.tr

- T.C. Demir Yolları:
http://www.tcdd.gov.tr

- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı:
http://www.kultur.gov.tr

Faydalı Telefon Numaraları

155* Polis

112   İlk Yardım

110   İtfaiye

*Herhangi bir kod eklenmeden üç haneli numara çevrilir.

 

+90 262 315 72 54

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi