gtu_logo

GTÜYÖS Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı Hakkında

Gebze Teknik Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (GTÜYÖS); Gebze Teknik Üniversitesi ve bu sınavı kabul eden diğer üniversiteler tarafından, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında ön lisans ve lisans öğrenimi görmek isteyen yurt dışından veya yabancı uyruklu öğrencilerin belirlenmesinde kullanılan bir sınavdır.
 
Gebze Teknik Üniversitesi, bünyesindeki 4 fakülteye yabancı uyruklu lisans öğrencisi alımlarını bu sınavın sonucuna ve GTÜ Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Başvuru, Kabul ve Kayıt Yönergesi'ne göre gerçekleştirmektedir.
 

SINAV KAPSAMI

Sınavın birinci bölümü; soyut düşünme, akıl yürütme ve analitik düşünceyi ölçen 40 sorudan, ikinci bölümü ise matematik ve geometri alanlarında sayısal beceriyi ölçen 40 sorudan oluşmaktadır.

Sınav sonucunun başarılı sayılabilmesi için alınan standart puanın en az 70 olması gerekmektedir.

SINAV TAKVİMİ

GTÜYÖS, her yıl YÖS takviminde belirtilen tarihte gerçekleştirilir ve GTÜ Rektörlüğü tarafından onaylanan GTÜYÖS Sınav Komisyonu tarafından hazırlanır. 2018-2019 Akademik Yılına ait sınav takvimi aşağıdaki gibidir:

 

Gebze Teknik Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (GTÜYÖS) Takvimi

Sınava Ön Başvuru İçin Son Tarih

18 Mayıs 2019

Sınava Kesin Kayıt Ücreti Ödemesi İçin Son Tarih

20 Mayıs 2019

Sınava Girecek Öğrencilerin İlanı

23 Mayıs 2019

GTÜYÖS Sınavı

25 Mayıs 2019

Sınav Sonuçlarının İlanı

04 Haziran 2019


Diğer tüm işlemler için GTÜ akademik takvimini ve web sitesi duyurularını takip etmeniz gerekmektedir.

SINAVLA İLGİLİ İŞLEMLER VE BAŞVURU

GTÜYÖS ile ilgili tüm işlemler Gebze Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla yürütülür. Sınav başvurunuzu, sol menüde yer alan "Sınav Başvurusu" seçeneğine tıklayıp ilgili sayfadaki formu doldurarak yapabilirsiniz.

Aşağıda verilen hesap numarasına yatıracağınız sınav ücreti ödemenize ait banka dekontunuzun bir kopyasını başvuru paneline yükleyiniz.

Dekont açıklaması olarak, Aday Kayıt/Başvuru Formunda adaya tanımlanan GTÜYÖS ID ve adayın adı-soyadı yazılmalıdır. (Örnek: 824000 NİKOLAS ESSOW)

ZİRAAT BANKASI

GTÜ Döner Sermaye Hesap Numarası (TRY IBAN): TR04 0001 0001 6434 7496 0350 01

TRY IBAN'a Ödenecek Tutar: 300 Türk Lirası

 

** Sınav ücret iadesi yapılmamaktadır.

 

GEÇERLİLİK SÜRESİ

GTÜYÖS; sınav sonuçlarının ilanından itibaren 1 yıl süreyle geçerlidir.

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ ALIMI İÇİN KABUL EDİLEBİLEN DİĞER SINAVLAR 

ülkemizde farklı üniversiteler tarafından yapılan GTÜYÖS benzeri sınav sonuçları GTÜ Yabancı Uyruklu Öğrenci Komisyonu tarafından değerlendirmeye alınır.