gtu_logo

Akademisyenlerimize TÜSEB Desteği

12.03.2020

Akademisyenlerimiz, TÜSEB'in Biyoinformatik Alanında Desteklenecek Bilim İnsanları Listesinde...

TÜSEB'in (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) ülkemizin sağlık ekosisteminin gelişimine önemli katkılar sağlayacak olan proje desteklerine biyoinformatik ve yapay zeka alanlarındaki projeleri de eklendi. Bu kapsamda üniversitemiz Biyomühendislik Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tunahan Çakır ve Biyomühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pınar Pir, ilgili alandaki projelerinden dolayı desteklenecek bilim insanları listesinde yer aldılar.

Desteklemesine karar verilen Sistem Biyolojisi ve Biyoinformatik Stratejik Ar-Ge Projelerinde, yakın zamanda Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın talimatı doğrultusunda TÜSEB çatısı altında kurulan Türkiye Sağlık Veri Araştırmaları ve Yapay Zeka Uygulamaları Enstitüsü'nün vizyonuna uygun biçimde makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi yeni nesil yapay zeka ve veri bilimi teknolojileri geliştirilecek ve uygulanacak.

Yapılan açıklamada, 20 farklı üniversiteden toplam 30 araştırma grubunun projelerinin desteklenmesine karar verildiği belirtildi. Bu projeler aracılığı ile farklı biyolojik seviyelerden yeni nesil teknolojiler ile üretilen yüksek boyutlu biyolojik verilerin sistem biyolojisi ve biyoinformatik yaklaşımları ile analiz edileceği vurgulandı. TÜSEB'in söz konusu projelerinde hastalıkların tanı, takip ve tedavisine yönelik çok daha hızlı, düşük maliyetli ve daha etkin stratejilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Akademisyenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

 

      Haber ve Fotoğraflar: GTÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü