gtu_logo

Öğretim Üyemiz Fransa ile Ortak Proje Yapacak

21 Ocak 2019

Gebze Teknik Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Öğr. Üyesi Dr. Zafeirakis ZAFEİRAKOPOULOS’un projesi TÜBİTAK 2509 "Programme  of Integrated  Actions (PIA) - Boğaziçi" eylemi kapsamında finanse edilmeye hak kazandı.

Gebze Teknik Üniversitesi ile Paris National Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA) arasında ortak bir proje olan "Gröbner bazları, resultantları ve çok yüzlü geometrisi (GRAPE)", TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) 2509 "Programme  of Integrated  Actions (PIA) - Boğaziçi" eylemi kapsamında finanse edilecek. PIA - Boğaziçi programındaki GRAPE projesinin yürütücüsü Dr. Zafeirakis Zafeirakopoulos’un yanı sıra projede araştırmacı olarak Dr. Ayesha Asloob Qureshi (Sabancı Üniversitesi), 2 doktora ve 2 yüksek lisans öğrencisi de desteklenecek.  

Zafeirakopoulos projenin amacını şöyle açıkladı;  “Kimi polinom sistemlerinin çözümü için daha hızlı algoritmalar gerçekleştirilmektedir. Mühendislik, temel bilimler, yaşam bilimleri ve sosyal bilimlerden kaynaklanan çoğu problem polinom sistemleri olarak modellenebilir. Bu nedenle, genel olarak bir polinom sistemini çözmenin zor bir hesaplama görevi olması beklenmektedir. Sorunun sahip olduğu değişkenler ve sistemdeki polinomların derecesi ne kadar yüksekse, çözmesi o kadar zor olur. Gröbner bazları, hesaplamalı cebir ve polinom sistemlerinin çözümünde en temel araçlardan biridir. Uygulamaları karmaşıklık teorisi, optimizasyon, kodlama, şifreleme, oyunlar, robotik, kontrol, istatistik, biyoloji gibi birçok bilimi kapsar. Projenin uygulanmasında temel olarak Gröbner bazlarından yararlanılacaktır. Projede Fransız tarafındaki proje yürütücüsü Gröbner bazları ve polinom sistemi çözme alanında önde gelen uzmanlardan biri olan Elias Tsigaridas (INRIA Paris) ile çalışacağız.”

Öğretim Üyemizi GTÜ Ailesi olarak başarısından dolayı tebrik ederiz.

Haber ve Fotoğraf: GTÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü