gtu_logo

Öğretim üyemize prestijli destek

Üniversitemiz Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferda Hacıvelioğlu’nun “Development of Novel Conducting Polymer Composite Materials and Investigation of Optoelectronic Device Applications” (Yeni İletken Polimer Kompozitlerin Geliştirilmesi ve Optoelektronik Cihaz Uygulamalarının Araştırılması) başlıklı projesi İngiltere Kraliyet Bilim Akademisi (Royal Society) tarafından desteklenmeye hak kazandı.

 

Royal Society (Kraliyet Bilim Akademisi), Robert BOYLE, Christopher WREN ve William PRETTY tarafından 1662'de resmen kurulmuş, bilimsel çalışmalar alanında muhtemelen en eski bilim topluluğudur.  Royal Society Newton Advanced Fellowships, İngiltere’nin anlaşması olan ülkelerle bilimsel iş birliğini geliştirmek ve ortak araştırmalar yürütmek için sağlık, sosyal bilimler, enerji, çeşitli alanlarda araştırma projelerini desteklemek üzere, alanında uzman ve tarafsız jürilerce değerlendirmesi yapılan yüzlerce proje arasından ödül almaya hak kazanan araştırma projelerinin, yarışma esası üzerinden puanlanarak değerlendirildiği oldukça prestijli bir destek programıdır. Bu program kapsamında araştırmaların fonlanması İngiltere Kraliyet Bilim Akademisi (Royal Society) tarafından yapılmakta, konuk araştırmacı ve araştırma grubu üyelerinin İngiltere’de araştırma faaliyetleri yürütebilmesi için seyahat, konaklama, araştırma faaliyetleri ve burs ücretleri de dahil tüm masrafları karşılanmaktadır. Ayrıca, ortak çalışma yürütülen İngiltere’deki ekip üyelerinin de Ülkemizde düzenlenecek konferans, çalışma ziyareti ve araştırma faaliyetlerine katılım faaliyetleri yine fon kapsamında desteklenmektedir. (https://royalsociety.org/grants-schemes-awards/grants/newton-advanced-fellowships/)

 

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferda Hacıvelioğlu’nun  Glasgow Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Peter Skabara ile Newton Advanced Fellowships programına ortaklaşa sunmuş oldukları “Development of Novel Conducting Polymer Composite Materials and Investigation of Optoelectronic Device Applications” (Yeni İletken Polimer Kompozitlerin Geliştirilmesi ve Optoelektronik Cihaz Uygulamalarının Araştırılması) başlıklı proje iki yıl süre ile desteklenecek. Öğretim üyemiz bu araştırma kapsamında, organik ışık yayan diyotlar (OLED), Güneş Hücreleri (SC), Elektrokromik ayna ve pencereler (ECM&ECW), LCD ve Dokunmatik Panel gibi cihazların üretiminde kullanılabilecek, polimer esaslı, esnek ve elektriksel iletken yeni malzemelerin geliştirilme çalışmalarını yürütecektir.       

GTÜ ailesi olarak Öğretim Üyemizin başarılarının devamını dileriz.