gtu_logo

GTÜ’de Engelsiz Festival

Farklı engel gruplarını sosyal çevre ve üniversite ile bütünleştirmek amacı ile 3. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali gerçekleştirildi.

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Engelsiz Birimi, Engelliler Haftası kapsamında, farklı engel gruplarını sosyal çevre ve üniversite ile bütünleştirmek amacıyla 3. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali'ni düzenledi. Çeşitli sosyal kurum ve kuruluşların üyelerini, özel eğitim kurumlarının temsilcilerini, dernek mensuplarını, GTÜ akademik ve idari personelini, üniversite öğrencilerini(İşletme Lisans öğrencilerini)  bir araya getiren "GTÜ Kozadan Kelebeğe Engelsiz Gençlik Festivali" "Kozadan Kelebeğe Engelsiz Bir Hayat İçin EI Ele" sloganıyla GTÜ Şenlik Alanı'nda gerçekleştirildi. Engelsiz GTÜ Birimi öncülüğünde hazırlanan Festival; özel eğitim merkezlerinin dans, müzik gösterileri, enstrüman performansları, sportif faaliyetler ve farkındalık stantlarını kapsayan büyük bir organizasyon oldu. Birçok kurum, kuruluş ve dernek ile üniversite topluluklarının da katkı sağladığı festivalde, toplumun farklı kesimleri GTÜ çatısı altında beraber olarak,  değerli paylaşımlarda bulundu.

FARKINDALIK OLUŞTURMAK GÖREVİMİZ

Etkinlik açılışında konuşan GTÜ İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. ve GTÜ Engelsiz Birimi Başkanı Meral Elçi  3. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye İstatistik Kurumunun 2011 verilerine göre yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel engeli bulunan yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Yani Türkiye nüfusunun % 6,6’sını engelliler oluşturmaktadır. Bu sayının yaklaşık bir milyon 500 binini ise çocuklar oluşturmaktadır. Erişilebilirlik, eğitim, çalışma hayatı ve sağlık... İşte Türkiye’deki engellilerin en çok zorlandıkları, sıkıntıya en çok düştükleri alanlar. Yani hayatın ta kendisi.... Sosyal farkındalık ve bilinç ile birçok kurum, kuruluş, dernek ve üniversite topluluklarının toplumsal farkındalığın arttırılması ve engellerin birer birer kaldırılması hususunda stratejiler geliştirmekte, etkinlikler düzenlemektedir. GTÜ olarak bizler de, engellere karşı toplumda farkındalığı arttırmak, toplumun bütün kesimleriyle etkileşimi çoğaltıp değerli paylaşımları hızlandırmak amacı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Engelli olmak engel değildir. Rüzgârın yönünü değiştiremezsiniz ancak yelkeninizi her zaman ayarlayabilirsiniz. Bunun için engellerden pes edip yılmamak, bu konu hakkında farkındalığı arttırmak ve toplumun tüm kesimlerine yaymak esas olmalıdır. Bu noktada gün boyunca sürecek olan Festivalimizin, toplumun her kesiminde sosyal sorumluluk ve farkındalığa katkı sağlayacağı ve hâlihazırda azalan engelleri biraz daha yok edeceği inancındayız.   Konuşmama son vermeden önce maddi ve manevi desteğiyle bu Festivali hayata geçirmemizi sağlayan Engelli Derneklerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, sponsorlarımız Çayırova Belediyesine, Pendik Belediyesine, Genç MÜSİAD Gebze şubesine, Toplum destekli polis şube müdürlüğüne, Darıca Sümer Pastanesine ve Sayın Sevgi Çiler hanımefendiye teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Değerli Engelsiz Birimi Başkanım Rektör yardımcısı Babür Özçelik’e, Gebze Teknik üniversitesinin özverili idari personeline ve bilhassa büyük çaba harcayarak bu festivalin gerçekleşmesine destek olan Festival Komitesi ekibime; Araş. Gör. Pınar Tat’a, Araş. Gör. Neslihan Başaran’a, Araş. Gör. Gülay Murat’a, Laborant Songül Koyun’a, İşletme Doktora Öğrencisi Ayşe Bilgen’e ve son olarak işletme lisans öğrencilerime müteşekkirim. Aydınlık ve müreffeh bir dünya için beyinlerdeki ve kalplerdeki engellerin kalkması temennisiyle sözlerime son veriyor, engelsiz bir gençlik için engelleri aşan bir toplum olma yolunda sizleri mesafeleri hep birlikte el ele kat etmeye davet ediyorum. “