IBM yapay zekâ çalışmalarını anlattı

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olarak kabul edilen IBM (International Business Machines)’den uzmanlar GTÜ IEEE tarafından organize edilen etkinlikte öğrencilerle bir araya gelerek; yapay zeka, derin öğrenme, endüstri 4.0 gibi konularda sunum gerçekleştirdiler.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Elektronik Mühendisliği Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte, IBM Müşteri İnovasyon Merkezi Yöneticisi Mehmet Tunçkanat, Watson Çözüm Mimarı Ahmet Said Çelik ve DevEx Team’den uzmanların katılımıyla başta robot ve bulut teknolojisi olmak üzere pek çok konuda güncel bilgiler ışığında bir söyleşi gerçekleşti.

İlk oturumda Endüstri 4.0 başlıklı bir sunum yapan Mehmet Tunçkanat, geçmişten günümüze endüstrinin tarihsel gelişim seyri hakkında bilgilendirmede bulundu. Su ve buhar gücünün kullanılmasıyla 1784 yılında endüstride birinci dönemin başladığını ve 1870 yılından itibaren elektrik enerjisiyle endüstri 2.0, 1969 sonrasında ise  elektronikteki gelişmelerle endüstride 3.0 döneminin yaşandığını ifade etti. Tunçkanat, içerisinde bulunduğumuz yüzyılın başlarında hızla gelişen bilişim dünyasının endüstride 4.0 dönemini başlattığını bildirdi. Bu dönemde gelişen Nesnelerin İnterneti, Otonom Sistemler, Bilişim ve Analitik gibi kavramları açıkladı. Günümüz teknolojisinin dayandığı dört ana unsur olan; İleri Analitik, Bulut Teknolojisi, Mobil ve Güvenlik alanlarında yapılan güncel bilgileri paylaştı.

ROBOTLAR İŞSİZLİĞE NEDEN OLMAYACAK

Teknolojideki baş döndürücü gelişmenin ve işlerin robotlar tarafından yapılmasının insanları işsiz bırakacağına inanmadığını dile getiren Tunçkanat, aslında iş kolunun sona ermesiyle bir başka yeni iş kolunun açılmasını mevcut uygulamalardan örneklendirerek açıkladı.

İkinci oturumda ise Ahmet Said Çelik tarafından IBM tarafından geliştirilen ve doğal dilde sorulan sorulara cevap vermek için tasarlanan bir yapay zekâ programı olan Watson hakkında bilgilendirmede bulundu. ‘Robotlar görebilir mi?’ sorusundan hareketle geliştirilen teknolojiyi tanıtan Çelik, sorulan sorulara yüksek oranda doğru yanıtlar veren robotların çeşitli alanlarda kullanılmasıyla gelişimini sürdüreceğini belirtti.

Soru cevap bölümlerinde, öğrenciler, IBM ve bilişim dünyası hakkında merak ettikleri soruları yöneltme fırsatı elde ederken geleceğin meslekleri hakkında da bilgi sahibi oldular.