gtu_logo

Öğretim üyemiz Dünya Bilim Forumuna katıldı

Dünyanın önde gelen ve dünya bilim politikasına yön veren birçok ülkeden bilim insanlarının bir araya geldiği 2017 Dünya Bilim Forumlarına GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü olan Prof. Dr. Işıl Kurnaz ülkemizi temsilen katıldı.

 

Dünya Bilim Forumu (World Science Forum), 1999 yılında Macar Bilim Akademisi’nin girişimi ve UNESCO ile ICSU teşvikleriyle organize edilen “21. Yüzyıl için Bilim üzerine Dünya Konferansı – World Conference on Science for the Twenty-First Century” toplantısının başarısını takiben AAAS’in de katkılarıyla Dünya Bilim Forumu olarak 2003 yılında düzenlenmiş ve iki yılda bir yapılmaktadır.  2017 yılı “Barış ve Gelişme için Bilim / Science For Peace and Development” sloganı ile, Ürdün Kraliyet ailesinin himayelerinde ve Ürdün Barış Yılı şerefine Amman Ölü Deniz’de King Hussein bin Talal Kongre Merkezi’nde 5000’e yakın katılımcı,  bilim insanı, politikacılar, kurumlar bir araya geldi. Forumda Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilirlik Gelişim Hedefleri / Sustainability Development Goals (SDG) çerçevesinde Enerji ve Su, Beslenme, İklim Değişikliği, Fakürlik ve Eşitsizliğin ortadan kaldırılması, Halklar arası Kültürel Anlayış ve Tüm Toplumlarda Varlık ve Fırsat yaratılması tematik konuları üzerinde duruldu. Türkiye’den bu etkinliğe Global Young Academy adına Prof. Dr. Bilge Demirköz (ODTÜ), Prof. Dr. Yusuf Baran (Abdullah Gül Üniversitesi) ve Prof. Dr. Işıl Kurnaz (Gebze Teknik Üniversitesi) katıldı. 

 

Prof. Dr. Işıl Kurnaz, Interacademy Panel (IAP) ve Global Young Academy (GYA) tarafından organize edilen “Empowering scientists and society to support the SDGs: a MENA perspective – Bilim insanlarını ve toplumu SDGleri destekleyecek şekilde güçlendirmek – MENA perspektifi” başlıklı tematik oturumda verdiği “International outreach platforms being developed by the GYA – GYA tarafından geliştirilmekte olan uluslararası farkındalık platformları” konuşmasında, Global Young Academy çerçevesinde başkanlık ettiği Science Education for Youth / Gençlik için Bilim Eğitimi çalışma grubunda gerçekleştirdikleri bilim farkındalığı çalışmalarından ve SDG Partnership For Goals çerçevesinde organize edilmekte olan global bilim farkındalığı platformu Öğrenme Yeri / The Learning Space’ten bahsetti.