gtu_logo

GTÜ’de “Engelsiz Gençlik Festivali” Gerçekleştirildi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Engelliler Birimi Koordinatörlüğü Başkanı ve aynı zamanda Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Babür Özçelik ve Engelliler Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Meral Elçi’nin önderliğinde Engelsiz Gençlik Festivali gerçekleştirildi. Festivalin gerçekleştirilmesinde GTÜ İşletme Topluluğu, İşletme Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri, Marshall çalışanları, Hyundai-GÖRTAN Otomotiv ve katılımcı derneklerin başkanları çeşitli katkılarda bulundu.

REKTÖR GÖRGÜN KONUKLARI YALNIZ BIRAKMADI

Gerçekleştirilen festival bünyesinde; Kocaeli Darıca Bir Umut Derneği, Darıca Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi ve Marmara Engelliler Derneklerinden 40 engelli, aileleri, dernek başkanları ve bazı çalışanları ağırlandı. Festival kapsamında, gelen misafirlere İşletme Bölümü öğrencilerinin ve Marshall çalışanlarının katkılarıyla hazırlanan yiyecek ve içecekler servis edilerek, aynı zamanda Doğuş Çay’ın sponsorluğunda çay ikramı yapıldı. Konukların güzel bir gün geçirmelerini sağlamak adına çuval yarışması vb. etkinlikler yapılarak uçurtmalar ve balonlar dağıtıldı, palyaço eğlencesi gerçekleştirildi. Mustafa Gökşen Yüce Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan “Laf-ı Güzaf” grubu ve GTÜ öğrencilerinden Hatice Yıldırım ve Gizem Demir şarkılarıyla festivale renk katarak, gelen misafirlerin eğlenmelerine yardımcı oldular. Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün festivale katılarak, engelli konuklarla bizzat sohbet edip ilgilendi; ayrıca alandakilerin oyunlarına dâhil oldu. GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdurrahman Akyol ile Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Hamit Yıldırım’ın yanı sıra Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’de festivale katılım göstererek konuklarla ilgilendiler.  GTÜ öğrencilerinden oluşan gösteri grubu, Karadeniz yöresine ait müzikler ve yöresel kıyafetlerle gösteri gerçekleştirdiler.

Festivaldeki engelli bireylere TÜBİTAK tarafından hediye edilen kitaplar, Marshall tarafınca getirilen tişört ve şapkalar, balon ve uçurtmalar, Hyundai-GÖRSAN Otomotiv tarafından getirilen zekâ oyunları gibi birçok hediye dağıtıldı.

AKADEMİK ETKİNLİKLE FESTİVAL SONA ERDİ

Son olarak, festivale katılan bazı engellilerin hayallerini gerçekleştirmek ve onlara unutamayacakları bir anı yaşatmak amacıyla, İşletme Fakültesi’nde Dr. Şükrü Yurtsever’in Girişimcilik dersine katılımları sağlandı. Ders sonunda engelli konuklarımıza kep ve cüppe giydirerek, onlar için temsili bir mezuniyet töreni yapıldı, hepsine katılım belgesi ve temsili diploma hazırlanarak takdim edildi.

a