gtu_logo

GTÜ’de 7’den 70’e Gençlik Günleri

1. Gençlik Günleri GTÜ Kampüsünde festival havasında yapıldı. Gençlik Günlerine üniversite öğrencilerinin yanı sıra 7'den 70’e vatandaşlar katıldı.

Gebze Teknik Üniversitesinde 15- 19 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında 11- 12-13 Mayıs tarihlerin de bu yıl ilki yapılan ve gelenekselleşmesi planlanan Gençlik Günleri çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Spordan sanata farklı etkinliğin bir arada sergilendiği Gençlik Günleri Gebze Bölgesinden pek çok okul ve sivil toplum kuruluşunun da katılımına sahne oldu. Gençlik Günlerinde ilk gün açılışı "Doğa İçin Gönüllüyüm" sloganı ile fidan dikimi ile yapıldı. Fidan dikimi GTÜ Genç Tema Öğrenci Topluluğu, Gebze, Çayırova ve Darıca’dan birçok ilköğretim öğrencisinin katılımı ile yapıldı. Eş zamanlı olarak GTÜ Elektronik Mühendisliği sergi alanında Atatürk Pul Sergisi; Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu ve PTT İstanbul Genel Müdürlüğü’nün katkıları ile açıldı. Ziyaretçiler Gençlik Günleri boyunca sergiyi gezerek kendilerine özel pul bastırıp, ilk gün damgalı zarflarını aldılar.

KORE RÜZGÂRI ESTİ

Gençlik Günleri ilk gün etkinlikleri arasında Kore Savaşını anlatan Kore Sergisi ve Konuşmacı Necmettin Özçelik sunumu ile Kore Konferansı ve Kut-Ül Amare Konferansı gerçekleştirildi. GTÜ Hat ve Kaligrafi Kursu Öğrencilerinin çalışmalarını içeren Hat ve Kaligrafi Sergisi ise katılımcıların büyük beğenisini kazandı. Etkinlikler boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, İstanbul Kent Orkestrası,  İstanbul Halk Müziği Sanatçıları ve GTÜ Öğrenci Müzik Gurupları da kulakların pasını silen sunumları ile eğlenceli saatler sundular. Etkinliklerde Darıca Yaşlılarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, GTÜ Damla Öğrenci Topluluğu tarafından Kampüste ağırlandı. Darıca Bir Umut Engelliler Derneği gibi sivil toplum kuruluşları da öğrenciler ile bol bol vakit geçirip etkinlikleri ilgi ile takip ettiler. GTÜ öğrencileri ve Kocaeli genelindeki liselerden gelen öğrenciler etiklik günleri boyunca ayak tenisi, sokak basketbolu, plaj voleybolu müsabakaları yaparak spora doydular. Bu yıl ilk kez yapılan  Fatih Sultan Mehmet Han Oryantrik Turnuvası ise GTÜ Atasporları Topluluğu öğrencilerinden oluşan gruplar arasında gerçekleştirildi. Etkinlikler boyunca Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün de öğrencilere katılarak onlarla birlikte vakit geçirdi.