gtu_logo

4. Bilim Ve Teknoloji Günleri Sona Erdi

2-3-4 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşen "4. Bilim ve Teknoloji Günleri" Gebze Teknik Üniversite'sinde bilim şenliği tadında sona erdi. Bilim ve Teknolojide öncü, yenilikçi ve inovatif şirket yöneticileri 3 gün boyunca GTÜ’de ağırlandı. Bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen etkinlikte; Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla bilim ve teknoloji çatısı altında iş dünyası ile köprü kurulması, öğrencilere daha geniş staj olanakları sunularak iş dünyasıyla tanışma imkânı sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

GTÜ’DE DÜNDEN YARINA BİLİM VE TEKNOLOJİ

Kendi alanında öncü firmaların katılımıyla iş dünyasından önemli isimlerin katıldığı, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) IEEE Öğrenci Topluluğunun organizasyonuyla düzenlenen ‘Bilim ve Teknoloji Günleri’ etkinliğinin 4.’sü üniversitenin İşletme Fakültesi’nde öğrencilerin yoğun ilgisiyle tamamlandı.

GTÜ IEEE Topluluk Başkanı Arif Akdağ’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün kürsüye çıktı. Dünyanın önde gelen ekonomilerinde, bilgiye duyulan ihtiyacın artmaya başladığını ve bilginin etkin yönetimi için teknoloji tabanlı çözümlerin, bilgi üretimine yönelik sistemlerin, işletmeler için daha da önemli hale geldiğini anımsatan Rektör Görgün, bu süreçte alınan kararların faydaya dönüşmesi için akılcı, uygulanabilir ve katma değer sağlama gibi özelliklerin hepsine sahip olma zorunluluğu olduğunu belirtti. Görgün:” Teknolojinin tarihsel gelişiminde, dönüm noktalarında askeri ihtiyaçların yer aldığını gördüğümüzde, teknolojiyi doğru ve yerinde kullanmanın önemi çıkıyor karşımıza... Teknoloji sayesinde dünya, bir anda olumlu veya bir anda olumsuz bir şekilde değişebiliyor. İkinci Dünya Savaşı’nda, Japonya’nın iki farklı şehrine atılan atom bombalarının etkilerinin nesilden nesile sürdüğünü biliyoruz. Ancak doğru ve insanın faydasına kullanılan bir teknoloji ile nice hayatların kurtarıldığına tanık oluyoruz” diye konuştu.

Teknoloji gibi yaşamın her yönünü ilgilendiren bir konuyla ilgili son gelişmelerin 3 gün boyunca, sektörün tüm paydaşları tarafından üniversitede tartışılacak olmasının, tüm katılımcılara faklı bakış açıları kazandıracağını vurgulayan Rektör Görgün sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde İnternetin gücünü çok rahatlıkla görebiliyoruz. Ancak buna rağmen Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, İnternetin gelecekte ekonomiyi bozacağını, 30 yıl sonra Time dergisinin kapağındaki yılın CEO'sunun muhtemelen bir robot olacağını düşünüyor ve ‘Makineler, yalnızca insanların yapamayacaklarını yapmalıdır’ diyor. Hepimizin ailesinde mutlaka vardır… 2 yaşındaki, 3 yaşındaki çocuklarımıza bile, yemeğini yedirirken önüne hemen bir tablet ya da cep telefonu koyuveriyoruz. Ancak en büyük teknoloji firmalarından Microsoft’un kurucusu Bill Gates, aile içinde, yemek masasında cep telefonunu yasakladıklarını ve çocuklarına 14 yaşına gelene kadar cep telefonu almadıklarını söylüyor. Bir diğer teknoloji devi firma olan Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs'un da aynı şekilde davrandığı biliniyor. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan teknolojik cihazların artık ayrılmaz bir parçamız haline geldiği çok doğru. Ancak, cep telefonsuz bir hayat ve bilgisayarsız bir dünya düşünemez hale geliyorsak, hayatımızın merkezi haline gelen bu cihazlarla olan iletişimimizi birazcık sorgulamamız gerektiğini de düşünüyorum.”

YETKİN İSİMLERDEN ÖĞRENCİLERE TÜYOLAR

Daha sonra ilk günkü oturumların ilkini gerçekleştirmek üzere Fujitsu Türkiye CEO’su Selda Bağdat Bahadır kürsüye çıktı. Fujitsu’nun dünyadaki teknolojik gelişime yaptığı katkıları ve Türkiye’deki çalışmalarını ifade eden Bahadır ayrıca önümüzdeki 10 yıllık süreçte yapılacak çalışmalardan da söz etti.

Bir sonraki oturumda Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan perakende mağazacılık ve kariyer hedeflerini gerçekleştirme konularında bir söyleşi gerçekleştirdi. Teknosa’nın kendi adına marka oluşturup mobil alanında hizmet vermesi; hatta çocuklara yönelik Disney temalarıyla her kesime hitap ettiklerini dile getiren Gürcan, kurum içi iletişime verdikleri önemden de söz etti.

Öğleden sonraki oturumlarda ise ilk olarak kişisel bilgisayarlar için uygun yazılımlar gerçekleştirmek üzere 1984 yılında sektöre giren ve Türkiye’nin en önemli yazılım kuruluşlarından biri olan Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, Havalimanı işletmeciliğinde bilgi birikimi ve deneyimle önemli bir başarı hikâyesi yazan TAV Havalimanları Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer, evrensel ürün yelpazesi ve hizmet anlayışı ile her müşterisine, kültür ve eğlence ürünlerini sunan D&R IT Müdürü Eray Karaca öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci gününde; Philips Lighting Y. K. Üyesi ve Satış Lideri Selin Türkmenoğlu, P.I.Works Pazarlama Müdürü Melih Murat, IBM Orta Doğu Afrika ve Türkiye Teknik Satış Yöneticisi Server Tanfer, Baykar Makine CEO Haluk Bayraktar, Microsoft Endüstri Lideri Anıl Çekiç, HP Ticari Satışlar ve Kanal Yöneticisi Emre Alaman, üçüncü gününde ise Asil Çelik Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Keçeci, Misone Kurucu ve Başkanı Mustafa Ergen, Logo Siber Güvenlik Genel Müdürü Murat Apohan, ALS Global TR Genel Müdürü Birkan İskan ve GE Aviation TR Technology Center Lideri Özer Sacarçelik konuşmacı olarak katıldılar.

Konuşmacıların deneyimlerini ve uzmanlık alanlarındaki incelikleri kendileriyle paylaşmasını çok önemli bulduklarını ifade eden öğrenciler de Türkiye’nin ve dünyanın iş dünyasının en önemli simalarıyla bir araya gelmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek konuk konuşmacılarla sohbet ettiler. Tüm etkinliklerde soru-cevap bölümleriyle öğrenciler merak ettiği hususlarda en yetkili isimlerden sorularına yanıt alma imkânı elde ettiler. Ayrıca katılımcı öğrenciler arasında yapılan çekiliş sonucunda 29 şanslı öğrenciye çeşitli hediyeler verildi.