gtu_logo

Ulaşım masaya yatırıldı

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün 2016 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi’nde akıllı teknolojilerin ulaşım tercihlerini nasıl etkilediği konulu panele katıldı.

2016 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 9. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan ve üç gün süren organizasyona Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, toplu ulaşım ve ulaşım endüstrisindeki tüm firmalar, belediyeler ve belediyeye bağlı iştirakler, altyapı ve planlama firmaları, kamu kuruluşlarının ve üniversitelerin temsilcileri katıldı. Transist 2016'da ulaşım alanındaki yeni teknolojilerin ve stratejilerin aktarılması için akademik konu başlıkları ile katılımcılar, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişi sağlandı. 

ÜLKEMİZ TAKİP EDİLECEK

Ulaşımla ilgili yerli yabancı pek çok konuğun katkıları ile yapılan organizasyonda, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ise “Akıllı Teknolojiler Ulaşım Tercihlerini Nasıl Değiştirecek?”  paneline oturum başkanlığı yaptı. Panelde konuşan Rektör Görgün, akıllı ulaşımın tarihçesinden bahsetti.1928 yılında kullanılan elektrikli trafik ışıkları ile başlayan akıllı sistemlerden, günümüzdeki akıllı ulaşım sistemlerinde artan talebin daha etkin, daha güvenli ve daha çevreci arayışlara doğru serüvenini gözler önüne serdi. Konuşmasında ülkemizin, akıllı ulaşım teknolojileri noktasında, 2023 hedefleri doğrultusunda takip edilen bir ülke olacağından şüphe duymadığını belirten Görgün, teknoloji üreten üniversiteler olarak bu amaca hizmet ettiklerini söyledi. Oturuma Görgün‘ün yanı sıra İSBAK Genel Müdürü Muhammet Alyürük, SİEMENS Türkiye Ulaşım Bölümü Direktörü Cüneyt Genç, Frost & Sullıvan Ulaşım Direktörü Chrıstoph Domke, Ericsson Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Özlem Tibet panelist olarak katıldı.