gtu_logo

GTÜ' de Zaman Durdu

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78. yıldönümünde GTÜ'de yapılan törende saygı ve minnetle anıldı. Ayrıca Dünya Bilim Günü olan günde, Ata’nın bilime katkıları ve bilime verdiği önem liseli öğrencilere Profesörler tarafından aktarıldı.

 

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)'nde 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Dünya Bilim Günü Programı gerçekleştirildi. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 78. yıldönümünde, Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik tarafından kampüs içinde bulunan Atatürk büstüne çelenk sunulması ile anma töreni başladı. Ardından 09.05'te siren eşliğinde saygı duruşu ve daha sonra İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. Burada yapılan törene GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Arslan, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, akademisyenler, idari personel, öğrenciler ve kampüs içinde bulunan İlkodak Anaokulu öğrencileri katıldı. GTÜ Türkçe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Demirkol, çelenk sunma töreninde Atatürk'ün Türk milletine olan inancı ve başka uluslara olan saygısı temelinde bir konuşma gerçekleştirdi. Törende İlkodak Anaokulu öğrencileri de Atatürk sevgisi temalı şiirler okuyup şarkılar söyledi.

BİLİMİN MERKEZİNDE BİLİM GÜNÜ

Öğleden sonra devam eden programda ise Dünya Bilim Günü olması sebebi ile üniversitede ilk kez düzenlenen programda Atatürk’ün bilime olan katkıları ve bilime verdiği önem, akademisyenler tarafından liseli öğrencilere aktarıldı. GTÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan programa akademisyenlerin yanı sıra Gebze Yücel Boru Fen Lisesi, Darıca Fen Lisesi, Enka Mesleki ve Anadolu Fen Lisesi öğrencileri katıldı. Programda GTÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Hasan Aslan’ın açılış konuşmasının ardından Fen Bilimleri Enstitüsü Md. Yrd. Doç. Dr. Meltem Akbaş tarafından  “UNESCO Director General’ın Dünya Bilim Günü Mesajı” aktarıldı. Temel Bilimler Fakültesi Dekan Yrd. Prof. Dr. Işıl Kurnaz  “Atatürk ve Bilim”, GTÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlyas Kandemir  “Nuri Demirağ”, başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Aziz Sancar Biyolojik Saat Laboratuvarı’nda Sancar’ın öğrencisi Doç. Dr. Nuri Öztürk  “Biyolojik Saat ve Nobel” konulu sunumunu aktardı. Liseli öğrenciler, programda Nanoteknoloji Merkezi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ile Kimya Bölümü Laboratuvarlarında yapılan çalışmaları da yakından görme imkânına sahip oldular.