gtu_logo

Kelebeğin Düşü Engelsiz Festivali

Gebze Teknik Üniversitesi düzenlediği “Kelebeğin Düşü Engelsiz Festivali” ile birçok engel grubunu bir araya getirerek bir ilke daha imza attı.

Kelebeğin Düşü Engelsiz Festivali (KEDEF),   Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Şenlik Alanı’nda başladı. Festivale Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, kurum ve kuruluşların müdürleri, özel eğitim kurumları, engelli dernekleri temsilcileri, GTÜ akademik ve idari personeli, öğrenciler ve Gebzeliler katılım gösterdi. Festival, saygı duruşu ve işaret diliyle okunan İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmaları ile başladı. Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan festivale katılanları selamlarken, başta Rektör olmak üzere GTÜ çalışanlarına böyle farkındalık oluşturan bir program hazırladıkları için teşekkür etti.

Rektör Görgün, Davetlileri İşaret Diliyle Selamladı

İşaret dili ile alanda bulunan davetlileri selamlayarak konuşmasına başlayan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, engellileri anlamanın ve farkına varmanın bir güne sıkıştırılamayacak kadar önemli olduğunu vurguladı. Görgün, “Tarihin eski zamanlarından günümüze kadar, engelli bireylere yönelik insanlık dışı ve ayırımcı yaklaşımlar meydana gelmiş, engelli bireyler hor görülmüş ve toplumda istenmediği için evlerinden dışarı dahi çıkarılmamışlardır. Ancak şu anki durumda engelli bireyler, engellerle karşılaşmadıkları sürece, özgürce hareket edebilmekte, kendilerini ifade edecek mecralara girebilmekte, büyük başarılar elde edebilmektedir. Hayatın tüm alanlarında; sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde tüm zorluklara rağmen engelli bireylerin sergilediği mücadele gerçekten takdire şayandır.” şeklinde konuştu.

Ülkemiz nüfusunun yüzde 12’sini engellilerin oluşturduğunu söyleyen Rektör Görgün,  farkındalıkta ne kadar iyiye de gidilse yeterli olmayacağını söyledi. Engelsiz bir dünya oluşturabilmenin belediyelerin, sivil toplum örgütlerin, iş adamlarının ve üniversitelerin ana önceliklerinden birisi olması gerektiğini belirten Görgün,  “Gebze Teknik Üniversitesi olarak, engelsiz kampüs projesi kapsamında çıktığımız bu yolda eksiklerimiz var olsa da, önce kendimizde engellere yönelik farkındalığı oluşturmak ve engellilerin yaşadıkları sorunları anlayabilmek adına Kelebeğin Düşü Engelsiz Festivali’ne ev sahipliği yapmaktan onur ve gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Köşker: ‘Düşünce Engellisi Olmayalım’

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise konuşmasında, belediye olarak yapılan tüm hizmetlerde engelli ve engelsiz gençleri buluşturarak onlarla birlikte sosyal hayatı değerlendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Köşker, “Her insan bir engelli adayıdır her an engelli sınıfına girebilecek bir potansiyel içindeyiz. Sayın Rektörüme bugün burada bir ilki başlattığı için teşekkür ediyorum. Her sene geleneksel hale gelmesi ve uluslararası boyuta ulaşması dileği içindeyiz. Üniversitemizin her alanda olduğu gibi bu konuda da diğer üniversitelere örnek olacağına inanıyor, bu başarıdan dolayı rektörümüz ve ekibini kutluyorum” dedi.

Kelebeğin Düşü Engelsiz Festivali, birçok engel grubunun bir arada olacağı, bir üniversite etkinliği olma noktasında bölgede bir ilki gerçekleştirdi. Gebze Teknik Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi öncülüğünde hazırlanan bu programda, özel eğitim merkezlerinin dans, müzik gösterileri, enstrüman performansları, söyleşiler, engelsiz sinemalar, farkındalık stantları ve bunlara ek olarak üniversite öğrenci kulüplerinin etkinlikleri sergilendi. 35’e yakın kurum, kuruluş ve dernek ile 15 üniversite topluluğunun katkı sağladığı festivalde, sadece engeli olan bireylerin değil, engelli-engelsiz herkesin beraber olacağı bir festival gerçekleştirildi.