gtu_logo

Rektör Prof. Dr. Görgün Genç Türkiye Zirvesi’ne Katıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliği ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan ‘Genç Türkiye Zirvesi’ Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. Zirvede GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün oturum başkanlığı görevinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımı ile bu yıl 4. Genç Türkiye Zirvesi düzenlendi. Zirvede; Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün 4. Sanayi Devrimi için, “Türkiye sanayide rüştünü ispatlamış ülkelerle birlikte ‘Sanayi 4.0’ hakkındaki gelişmeleri yakından takip ediyor.  İnşallah siz değerli genç beyinlerimizle, genç girişimci ruhunuzla bu devrimi hep birlikte yaparak yakalayacağız” dedi. Rektör Görgün sanayi devrimine dikkat çekerek yaptığı konuşmasında, “Birinci devrim 1780’lerde, ikinci devrim 1870’lerde, üçüncü devrim ise 1960’larda yaşandı. 2015’te dördüncü devrimden söz ediyoruz. Artık sanayideki bu değişim ve gelişim arsında yüzyıl olmayacak. Bizlerin yaşayacağı bu dönemde bilgi teknolojileri ve değerin katıldığı yeni bir süreçte devrimler çok daha hızlı yaşanacak” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Görgün, konuyla ilgili açıklamalarının ardından ilgili oturumun başkanlığını yürüttü. “4. Sanayi Devrimi Dünyayı Nasıl Değiştirecek” konulu panele Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, McKiney&Company İstanbul Ortağı Bengi Korkmaz, Temsa Global Genel Müdürü Dinçer Çelik ve Siemens İcra Kurulu Üyesi aynı zamanda Dijital Fabrika Divizyon Direktörü Ali Rıza Ersoy konuşmacı olarak katılım gösterdi.