gtu_logo

Bilişim Uzmanı Başvuruları Başladı

Gebze’de kurulan Bilişim Vadisi’nde istihdam edilmek üzere alınacak Bilişim Uzmanı Eğitimi’ne katılmak için başvurular başladı. Böylelikle Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe nitelikli insan kaynağı açığını kapatmak için Bilişim Vadisi’nde çalışacak 60 bin Bilişim Uzmanı eğitimi için Gebze Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Bilişim Uzmanlığı kursu verilecek. Gebze Teknik Üniversitesi, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Kocaeli Üniversitesi arasında imzalanan protokolle alınan kararlar doğrultusunda başvurular 21 Şubat’ta sona erecek.

Programa kabul şartlarının 4 yıllık örgün öğretimli bir üniversite diplomasına sahip olmak; hâlihazırda sigortalı olarak bir işte çalışıyor olmamak ve İŞKUR veri tabanında "iş arıyor" kategorisinde bulunmak; Herhangi bir üniversiteden Bilgisayar Mühendisliği ya da Bilgisayar Bilimleri bölümü diplomasına sahip olmamak; hâlihazırda bir başka üniversitede öğrenci statüsünde olmamak; yapılan program kabul ve sıralama sınavında yüz üzerinden en az 50 almış olmak olduğu belirtildi.

Başvuruların tamamlanmasının ardından yapılacak sınavın ardından hak kazananlar için 7 Mart’ta 600 saatlik eğitim süreci başlayacak. Teorik ve uygulamalı dersler ile sınavları içeren eğitim boyunca kursiyerlere katıldıkları gün başına 20 lira ödeme yapılacak ve katılımcıların kurs süresince iş kazası ve meslek hastalıkları ile genel sağlık sigortaları karşılanacak. Ayrıca kursiyerlere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım için kent kart ve yemek yardımı sağlanacak.

Konu hakkında açıklama yapan GTÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bünyemin Çoşut gereksinimler doğrultusunda ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesinde bu alandaki eğitim programlarının içeriğine uygun olarak başlatacakları eğitimin 13 kişilik 4 grupla gerçekleştirileceğini bildirdi. Eğitim sonunda başarılı olanlar Bilişim Uzmanı Sertifikası almaya hak kazanacak.