gtu_logo

GTÜ'den Malezya'ya İşbirliği Ziyareti

Üniversitemizin uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda 19-24 Aralık 2015 tarihleri arasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN ve Dış İlişkiler Ofisi'nden Mevlüdiye GÜZEL'den oluşan heyet, Malezya'nın saygın üniversitelerine bir dizi ziyaret gerçekleştirildi.

GTÜ heyeti öncelikle Melaka şehrindeki Malezya Teknik Üniversitesi (Universiti Teknikal Malaysia-UTeM) ile Mevlana Değişim Protokolü imzaladı. UTeM Rektörü Prof. Datuk Dr. Shahrin bin SAHIB, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mohd Razali bin MUHAMAD, bazı fakültelerin dekanları ile uluslararası ofis temsilcileri imza töreninde hazır bulundu. Protokol kapsamında öğrenci ve personel değişiminin gerçekleştirilmesinin yanı sıra ortak yüksek lisans dereceleri ve kongreler üzerinde çalışmalar başlatıldı. Aynı gün UTeM tarafından GTÜ heyeti için düzenlenen akşam yemeği karşılıklı ilişkilerin kuvvetlenmesine ve gerek işbirliği olasılıklarının derinlemesine incelenmesine gerekse kültürel yakınlığın desteklenmesine katkı sağladı.

Tarihi zenginliği ile öne çıkan Melaka şehrinin ardından başkent Kuala Lumpur'a geçen heyet, ilk olarak Malezya Teknoloji Üniversitesi'ni (Universiti Teknologi Malaysia) ziyaret etti. GTÜ heyeti burada Uluslararası İlişkiler Ofisi Müdürü Doç. Dr. Abd Rahman bin Abdul Rahim ve İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Wan Khairuzzaman Wan Ismail ile beraberindeki akademik ve idari personel tarafından karşılandı.

Son olarak Uluslararası İslam Üniversitesi'ni (International Islamic University Malaysia) ziyaret eden heyet Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Uluslararası İlişkiler Ofisi Müdürü Prof. Dr. Abdelaziz Berghout ve  Yardımcısı Dr. Suhaimi Abd Latif ile görüşmelerde bulundu.

Kuala Lumpur'daki her iki üniversite ile yapılan görüşmelerde olası işbirliği fırsat ve alanları tartışılarak kurulacak işbirliği hakkında duyulan karşılıklı motivasyon ve heyecan dile getirildi. Üniversite ziyaretleri laboratuvar, kütüphane vb. kampüs alanlarına gerçekleştirilen gezilerle son buldu.