gtu_logo

Green Biotechnology Çalıştayı Sona Erdi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Biyogen tarafından düzenlenen uluslararası “Green Biotechnology Workshop” organizasyonu 21-23 Eylül 2015 tarihleri arasında Bayramoğlu Resort Otel’ de gerçekleştirildi.

GTÜ, Temel Bilimler Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelda ÖZDEN ÇİFTÇİ, Marmara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahu ALTINKUT UNCUOĞLU ve İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz GÜREL’in Organizasyon Komitesi’nde yer aldığı ve 85 kişinin iştirak ettiği organizasyonda aşağıda listelenen konu başlıkları altında sözlü ve poster sunumları yapıldı.

- Genome editing

- OMICs technologies

- Selection of transgenics

- Assocciation mapping in plants

- Bioreactor-based mass propagation

- Cryopreservation

- Synthetic seed production

- Haploid plant production

- Anti-cancer agents production

- Plant viral diseases

- Endophytes in plant biotechnology

- Nutrient removal and greenhouse gas mitigation,

Yurtdışı ve yurtiçinden konularında uzman ve tanınmış 4 ana konuşmacı (Assoc. Prof. Yinong YANG/ Pennstate University, Senior Scientist Bart PANIS / Bioversity International, KU Leuven, Prof. A. A. UNCUOĞLU / Marmara Üniversitesi, Assoc. Prof. D. ROSELLINI /University of Perugia,  Assist. Prof. S. CARPENTIER / KU Leuven) ve 9 tanesi davetli olmak üzere 17 konuşmacının katıldığı yoğun bir çalışma temposunda gerçekleşen çalıştay kapsamında,

• System Biology,

• OMIC’s and Transgenic,

• Molecular Markers,

• Plant Propogation and Conservation,

• Other Green Biotecnologies,

oturum başlıkları altında 29 adet poster sunumu ve sponsor sunumları (SNPline Instrumentation &SNP Discovery by Sequencing, KASP Chemistry & Novel KASP®DIAGNOSTICS) gerçekleştirildi. Çalıştay kapsamında Ş. Şebnem Ellialtıoğlu, Kenan Sönmez ve Fikret Evcen’e ait “The Effect of Growth Regulator and Carbon Source Combinations on the Formation of Haploid Embryos in Eggplant Anther Cultures” konu başlıklı çalışma poster ödülüne layık görüldü.

2 gün süren organizasyonda katılımcıların memnuniyeti ve yoğun ilgisi göz önünde bulundurularak çalıştayın 2 yılda bir düzenli olarak yapılmasına karar verildi. Bu bağlamda “Green Biotechnology 2017 Workshop” organizasyonunun Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi çatısı altında Gebze Teknik Üniversitesi ile birlikte düzenlenmesine karar verildi.

Çalıştay organizasyonu ile ilgili bilgi, fotoğraf, video ve detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.greenbiotechnology2015.org/

http://www.greenbiotechnology2015.org/#!photos/c1nyo

https://www.youtube.com/watch?v=3Wn688aSzIQ