gtu_logo

GTÜ, başarıya doymuyor!

Gebze Teknik Üniversitesi, başarı grafiğini gün geçtikçe hızla artırıyor. GTÜ; gerek kurumsallaşma adına attığı adımlarla, gerek kampüs içi sosyal etkinlikleriyle ve gerekse bilimsel, akademik çalışmalarıyla ülke çapında adından sıkça söz ettiriyor.

Türkiye’nin ilçe adıyla (Taşrada) kurulmuş tek üniversitesi olan Gebze Teknik Üniversitesi’nin akademisyenleri önemli görevlere getirildi. Bilim dünyasının Türkiye’de en prestijli kurumları arasında gelen Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine GTÜ’den altı akademisyen girmeyi hak kazandı. Sağlanan başarıyı plaketlerle kutlayan GTÜ Rektörü Haluk Görgün, “Bu başarı tüm GTÜ personelinindir” dedi.

EN FAZLA ÜYE GTÜ’DEN

Geçtiğimiz aylarda TÜBA’nın 2015 yılı ‘Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ çerçevesinde Gebze Teknik Üniversitesi’nin bilim insanları da ödüle layık görülmüştü. ODTÜ, Bilkent ve İTÜ gibi üniversiteler arasından 38 akademisyenin yer aldığı ödül listesine GTÜ’den 3 akademisyen de adını yazdırmayı başarmıştı. Şimdi ise altı bilim adamı TÜBA üyeliğine girerek önemli bir başarıya imza attılar. Bu çerçevede GTÜ, TÜBA üyeleri arasında öğretim üyesi oranına göre en fazla üyeyi bulunduran üniversite oldu. Prof. Dr. Taşkın Kavzoğlu, Prof. Dr. Halit Keskin, Prof. Dr. Halit Yanıkkaya, Prof. Dr. Ali Ekber Akgün, Doç. Dr. Hacı Ali Mantar ve Doç. Dr. Erkan Zergeroğlu TÜBA üyeliğine alınmaya uygun görüldü. 

ÜYELERE PLAKET VERİLDİ

Ayrıca GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün TÜBA üyeliğine seçilen akademisyenleri plaketle ödüllendirdi. Senato üyelerinin de eşlik ettiği mini bir törenle üyeleri tebrik eden Görgün ifadesinde, “Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), ülkemizde yapılan seçkin bilimsel çalışmaların, çeşitli kurullar tarafından değerlendirilerek onurlandırma makamı olarak görülür. Bu kuruma üniversitemizden seçilen hocalarımızı canı gönülden tebrik ediyor ve çok gurur duyduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum.  Geçtiğimiz hafta sonu hocalarımız ilk toplantılarına katıldılar ve beratlarını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın takdimleriyle aldılar. Bir TÜBA üyesi olarak ben bu konuyu çok önemsiyorum. Bundan sebep senato üyelerimizle birlikte hocalarımıza plaketlerini takdim ederek tebrik etmek istedik” cümlelerini kullandı.