gtu_logo

Rektörümüzün Uzak Doğu Teknopark Ziyaretleri

Rektörümüz Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK, Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU ve Tübitak MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır TUNABOUYLU ile birlikte "Bölge teknoparklarının incelenmesi, Singapur ve Türkiye arasında ikili işbirliği anlaşmaları yapılması ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi” adına görüşmelerde bulunmak üzere Singapur’da bir dizi ziyaretlerde bulundular.

Ziyaretlerin ilk gününde Singapur’da bulunan Science Park I, Science Park II, Fusionpolis ve Biopolis temalı teknoparklarda incelemeler ve görüşmeler yapılmıştır. Bilişim Vadisi Teknoparkının alt yapısını oluşturacak olan bu incelemeler kapsamında özellikle bölgeyi, üniversiteyi ve teknoparkı sanayi için cazibe merkezi haline getirecek olan stratejiler konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Rektörümüz TÜBİTAK muadili Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansını (A-Star) ziyaret ederek Prof. Raj Thampuran ile ülkenin AR-GE destek ve teşvik politikaları ve teknoloji üretme gibi konularda işbirliği yapmak üzere görüştüler. Fusionpolis Bilim Parkını ziyaret eden Rektörümüz geliştirilen son teknoloji ürünleri inceleme fırsatı buldu.

Daha sonra Bakan Işık, Vali Güzeloğlu ve Rektörümüz Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN Türkiye'nin Singapur Büyükelçiliğinde, Ticaret ve Sanayi Bakanı Lim Hng Kiang ile bir araya geldiler. Rektörümüz iki ülke arasındaki bilim ve teknoloji alanlarındaki ilişkilerin hızlı bir şekilde gelişmesi gerektiğini vurgulayarak bundan sonraki süreçte daha fazla konuda işbirliği yapılabileceğine işaret etti.

Türkiye, Asya ve Avrupa arasında köprü

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Kiang da Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında büyük bir köprü ve çok eski bir medeniyet olduğunu söyledi. Türk şirketlerin Singapur'a yatırım yapmalarından memnun olduğunu ifade eden Kiang, Türkiye ile her konuda işbirliğine hazır olduklarını belirtti.