gtu_logo

GTÜ Öğrencileri Festivalde Matematik Sevgisi Aşıladı

15.05.2024- GTÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Toplumsal Katkı Koordinatörlüğü öncülüğünde akademisyenler ve öğrencilerimiz, Galatasaray Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı Tutam Tutam Matematik Festivali’ne katıldı. Etkinlikte GTÜ’lü akademisyenler ve öğrenciler, katılımcılara faydalı bir deneyim sunmayı ve matematiğin gerçek dünyadaki önemini vurgulamayı amaçladı.  

Festival kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Toplumsal Katkı Koordinatörü Prof. Dr. Meral Elçi, Matematik Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Fatma Karaoğlu, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Tülay Ayyıldız öncülüğünde Rover Takımı ve Kuzgun Takımı da stantlar açarak katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşattı.

Robotik ve Matematiğin Buluşması

Rover Takımı ve Kuzgun Takımı, stantlarında ürettikleri robotik araçların alt yapısındaki matematiği ziyaretçilere anlattı. GTÜ Rover Takımı, aracın hareketinden enerji yönetimine kadar her adımda matematikten nasıl yararlandıklarını detaylarıyla açıkladı. GTÜ Kuzgun Takımı ise insansız hava aracı tasarımının arka planındaki matematiği ve Teknofest yarışmalarında kullandıkları algoritmalar ile yazılımlardaki matematiğin rolünü katılımcılarla paylaştı.

GTÜ takımları, çocuklara ve yetişkinlere robotların ve İHA'ların heyecan verici dünyasını keşfetmeleri için rehberlik etti. GTÜ Toplumsal Katkı Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamada, Tutam Tutam Matematik Festivalini organize eden Dr. Can Ozan Oğuz, Dr. Ezgi Kantarcı Oğuz, Prof. Dr. Müge Er Kanuni'ye, Matematiğin Peşinde ekibine ve destek veren başta Türkiye Matematik Kulübü olmak üzere tüm öğrencilere teşekkür edildi.

Matematiğin Peşinde ekibi tarafından organize edilen festival, ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleşti.