gtu_logo

Yalova Belediyesi ile MARTEST Protokolü

28. 03.2024 – GTÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

MARTEST çerçevesinde Yalova Belediyesi ile Gebze Teknik Üniversitesi arasında protokol imzalandı.

Yalova Belediyesi’nde düzenlenen törende Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ve Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk protokolü imzaladılar. Gebze Teknik Üniversitesi ve Japonya’dan Kagawa Üniversitesi’nin yürütücülüğünü üstlendiği projeye Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Japonya Bilim ve Teknoloji Ajansı (JST) tarafından finanse ediliyor. İki ülkeden birçok üniversite ve kurumun katıldığı projede Yalova Belediyesi de paydaş olarak yerini aldı.

Protokol çerçevesinde Yalova’da deprem ve tsunami etki değerlendirmesi, tahliye modellemesi işine ait bilimsel ve teknik hizmet işbirliği çalışmaları gerçekleştirilecek. Sürdürülebilirlik İçin Bilim ve Teknoloji Araştırma Ortaklığı (SATREPS) programında 2023-2028 yılları arasında yürütülecek olan MARTEST (Afetlere Dayanıklı Toplumlar Geliştirmek İçin Araştırma ve Eğitim Merkezi Kurulması Projesi) projesinde yapılacak tüm bilimsel çalışmalarda Yalova’yı odak noktasına almak kaydıyla, deprem mühendisliği araştırmaları, deprem ve tsunami senaryo araştırmaları, tehlike hesaplamaları ve tahliye planları yapılacak.

Protokol töreninde GTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Bülent Akbaş, Prof. Dr. Selçuk Toprak, Dr. Ceren Özer Sözdinler, Dr. Ahmet Anıl Dindar, Arş. Gör. Serra Danış, Chuo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tori Arikawa, Kyoto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Makiko Otani, Tokushima Üniversitesi’nden Prof. Dr. Toshitaka Baba, Ulusal Yer Bilimi ve Afet Direnci Araştırma Enstitüsü’nden (NIED) Dr. Naotaka Chikasada, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan (JICA) proje koordinatörü Sho Amemiya da yer aldı.