gtu_logo

Öğrencilerimize Yenilikçi Fikir ve Detay Çözüm Ödülü

25.03.2023

Rönesans Holding tarafından 8.’si düzenlenen, “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” üniversiteler arası fikir ve proje yarışması, bu yıl “Doğadan İlham Alan Tasarımlar-Biyomimikri” konulu gerçekleştirildi. GTÜ Mimarlık Bölümü, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Berk Günay, Serhat Çalışkan ve Kübra Özen'den oluşan ekip, Yenilikçi Fikir ve Detay Çözüm ödülünü kazandı.

 Proje misyonu, doğa değerlerinin başında gelen ve insan yaşamı için mutlak gerekli olan “suyun” korunması, sürdürülebilir kullanılması ve kaynak kirliliğinin önüne geçilmesini hedeflemektedir. Bu bağlamda Küçükçekmece Gölü çeperinin proje alanı seçilmesinde rol oynayan başlıca sebepler; yeraltı ve yerüstü su kaynaklarınca zengin ancak bu zenginlikle tehdit altında olması, çeşitli kirliliklerle karşı karşıya kalması ve aynı zamanda uygun rüzgar ve nem oranına sahip olmasıdır. Bu nedenle projede çevredeki rüzgar ve nemden su ihtiyacını karşılayan bir sera önerisi geliştirilmiştir. Bu tasarımda Namib Böceğinin (Stenocara gracilipes) 45 derecelik duruşu referans alınarak suyu; rüzgar ve nemden elde eden çift cidarlı bir sistem kurgusu oluşturulmuştur.

Projeye dair detaylar için: https://www.arkitera.com/proje/yenilikci-fikir-ve-detay-cozum-odulu-surdurulebilir-gelecegi-tasarla-mimari-fikir-yarismasi-2022/