gtu_logo

Dünyanın İlk Mobil Marin Otopilotu “iHoy”

07.03.2023

GTÜ Teknopark, dünyanın ilk Mobil Marin Otopilotu “iHoy”’u üretti.

 

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Teknopark Şirketi Global 1 Bilişim ve Elektronik Sistemleri, "Mobil Cihaz Tabanlı Marin Otopilot Geliştirme Projesi" başarı ile tamamlandı. Proje sonucunda üretilen prototip ile ürün lansmanı gerçekleştirildi. GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan lansmana GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasari ÇELEBİ, GTÜ Genel Sekreteri Nadir YILDIRIM, GTÜ Teknopark Genel Müdürü Yusuf ÇALIK, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Ömer Kemal KINACI, KOSGEB temsilcileri, Sektör temsilcileri, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, GTÜ Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) yetkilileri katıldı. 

Global 1 Bilişim ve Elektronik Sistemleri Genel Müdürü Elektronik Yüksek Mühendisi Ergun ALTINTAŞ ürün sunumunu gerçekleştirdi.  ALTINTAŞ, sunumda tüm yönleri ile “iHoy”u tanıtırken, dünya pazarlarında yerli ve milli marka ürünlerle yer almayı hedeflediklerini söyledi.  KOSGEB tarafından desteklenen proje kapsamında, tekneler için seyir yardımcısı elektronik sitemlerindeki mevcut karmaşık yapının yerine tamamen yeni ve patent süreçleri devam eden mobil cihaz tabanlı bir konsept geliştirdiklerini ifade eden ALTINTAŞ, geliştirilen otopilotun, mevcutlarının aksine montaj kolaylığı, kullanım kolaylığı sağlayan ve maliyet azaltan özgün bir yapı ile yazılımı, mekanik ve elektroniği yerli ve milli özelliğe sahip olarak tasarlandığını belirtti.

ALTINTAŞ şunları söyledi: “Proje kapsamında otopilot sistemi hedeflenen marin segmenti içerisinde Türkiye'de yerli olarak ilk defa geliştirilecek. Dünyada tamamen mobil konseptli ilk otopilot olacak. Otopilot fonksiyonunu sağlayan uygulama mobil telefon/tablet üzerinde çalışıyor. Uygulama, cihazda built-in bulunan GPS alıcısı vasıtasıyla gerekli datanın alınmasından başlayarak, bilginin doğrulanması, PID kontrol algoritması kullanılarak işlenmesi, hareket bilgisinin üretilmesi; bu bilginin bluetooth yoluyla mekanik sisteme gönderilmesi ve kullanıcı arayüzü fonksiyonlarının tümünü yerine getiriyor. Bu sayede mevcut sistemlerde bulunan İşlemci ünitesi, GPS modülü, Kontrol Ünitesi ve Chart plotter ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Yön kontrolü, dümen miline basit bir şekilde monte edilebilecek bir elektro-mekanik sistem tarafından direkt dümen milinin çevrilmesi yoluyla yapılacaktır. Dolayısıyla teknenin hidrolik/telli dümen sisteminde hiçbir değişiklik gerektirmemektedir. İlave hidrolik pompa ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Mobil kullanımın doğası gereği kontrol cihazı olarak kullanılan mobil cihazın sabit bir noktada olması gerekliliği de ortadan kalkmaktadır. Bu durum büyük bir kullanım esnekliğini de beraberinde getirecektir. Ayrıca uzaktan erişim ünitesine ihtiyaç ortadan kalkmaktadır. Montaj, servis gerektirmeden amatör denizcilerin kurabileceği kadar basit olacaktır.”

“iHoy” proje ekibi: Elektronik Yüksek Mühendisi Ergun ALTINTAŞ, Elektronik ve Haberleşme Müh. Ahmet TARHAN (Elektronik Tasarım), Elektronik ve Haberleşme Müh. Rohat TEYMUROĞLU  (Yazılım Geliştirme), Makine Yüksek Mühendisi Ozan AYVERDİ (Mekanik Tasarım).

Akademik danışmanlar: GTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan ZERGEROĞLU (Yazılım), GTÜ Dr. Öğretim Üyesi Recep ÖNLER (Mekanik Tasarım), İTÜ Prof. Dr. Ömer Kemal KINACI  (Gemi İnşaatı), İTÜ Dr. İsmail BAYEZİT (Kontrol Sistemleri), BEÜ Doç. Dr. Gökhan BAYAR (Mekanik Tasarım).