gtu_logo

5. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali Düzenlendi

13.05.2022

GTÜ Engelsiz Birimi tarafından Engelliler Haftası kapsamında, farklı engel gruplarını sosyal çevre ve üniversite ile bütünleştirmek amacıyla "Kozadan Kelebeğe Engelsiz Bir Hayat İçin El Ele" sloganıyla 5. GTÜ Engelsiz Gençlik Festivali düzenlendi.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Şenlik Alanı’nda gerçekleştirilen festivale Gebze Kaymakamı Mustafa GÜLER, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer BIYIK, Engelsiz GTÜ Birimi Başkanı Prof. Dr. Erhan DEMİRBAŞ, GTÜ Genel Sekreteri Nadir YILDIRIM, çok sayıda sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ve üyeleri, GTÜ akademik ve idari personeli ile üniversite öğrencileri katıldı.

 Festival, Organizasyon Komitesi Başkanı GTÜ İşletme Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral ELÇİ' nin açılış konuşması ile başladı. ELÇİ konuşmasında, dünya nüfusunun yüzde 15’inin engelli olduğuna dikkat çekerek, özel insanların önündeki zorlukları kaldırmanın herkesin görevi olduğunu vurguladı. Ardından engelli STK temsilcileri tarafından yapılan konuşmalarda, engelliler için söz değil eylem vaktinin olduğu belirtildi. Maddi ve manevi destekleriyle bu festivalin hayata geçirilmesini sağlayan sponsorlar; Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca Belediyesi, Dal Temapark, Hedef TV, Marshall, Tayaş Gıda, Lipton'a teşekkür edildi.

Son konuşmayı Gebze Kaymakamı Mustafa GÜLER gerçekleştirerek "Programa emeği geçen Rektörümüz başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Özel çocuklara ve gençlere hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Ailelerinin hangi zorluklarla onları baktığını tahmin edebiliyoruz. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Devletimiz son yıllarda engellilere daha fazla destek oluyor. Devletimizin imkânları ne kadar fazla olursa o kadar çok destek oluyor. Öncelikle kafalardaki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Engellilere görev ve iş verildiğinde bizden farklı olmadıklarını görüyoruz. Bölgemizde eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sayıları daha da arttırılmalı ve engellilerin bu merkezlere ulaşımı daha da kolaylaştırılmalı. Ayrıca eğitim alan engellileri de işyerleri çalıştırmalı. Biz devlet olarak her zaman engellilerimizin ve ailelerin yanındayız." ifadelerini kullandı.

Festival özel eğitim merkezlerinin dans, müzik gösterileri, enstrüman performansları, sportif faaliyetler, farkındalık stantlarının etkinlikleri ve çeşitli ikramlarla gerçekleştirildi. Ayrıca İsletme Fakultesi Ogretim Görevlisi İsmet Cedimagar tarafından katılımcılara Muhasebe egitimi verdi. Dersin ardından katılımcılara sertifika verildi.

Festival Organizasyon Komitesi Başkanı GTÜ İşletme Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral ELÇİ, etkinlik hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Engelsiz Gençlik Festivaline çok sayıda dernek ve özel eğitim okulları katıldı; Çayırova Marmara Engelliler Derneği, Yeni Dünya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Bir Umut Engelliler Derneği, Darıca Engelliler Merkezi (DAREN), Dilovası Engelli ve Engelli Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DENAD), Değirmen Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Global Engelliler Vakfı, Pendik İyi Yasam Derneği, Oçem Yumrukaya Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Gebze Özel Eğitim Meslek Okulu, Gebze Özel Eğitim Uygulama Merkezi ile Engelli İş Eğitim Derneğine katılımları için çok teşekkür ediyoruz. Gerek dernek üyelerinin gerekse Özel Eğitim kurum ve Okulları öğrencilerinin gösteri ve iştirakleriyle şenlik daha da bir anlam kazandı. Programın başından sonuna işaret dili desteği veren Gebze Halk Eğitim Merkezi Öğretmeni Ezgi Çiçek Hanım’a ve sunuculuğumuzu üstlenen İşletme Fakültesi Doktora Öğrencisi Bülent Doğan’a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Bu organizasyonun yapımında büyük katkıları olan başta Dr. Araş. Gör Pınar Tat, Araş. Gör Gülay Murat Eminoğlu ve Songül Koyuncu olmak üzere, Araş. Gör Neslihan Başaran’a; İş Ahlakı dersimi alan lisans öğrencilerime, İşletme Fakültesi yüksek lisans öğrencilerime, Selda Aydemir’e, Tolga Somunkıran’a ve Lipton’dan Semih Demirkol’a minnettarlığımı belirtmek isterim."