gtu_logo

Magnezyum ve Alüminyum Alaşımlar İçin Milli Hamle

22.02.2022

Üniversite, kamu, STK ve Sanayiciyi bir araya getiren "Magnezyum alaşımları için ikiz merdaneli döküm sistemi" işbirliği protokolü GTÜ, TÜBİTAK-MAM, SAHA, SİMA ALÜMİNYUM ve GTÜ Teknopark arasında imzalandı. Protokol sonrası çalışmalar ile magnezyum ve alüminyum alaşımların Ar-Ge'sinin yapılması ve seri üretime geçilmesi amaçlanıyor. 

 

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Senato Salonu'nda yapılan protokol törenine GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, TÜBİTAK-MAM Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, Saha İstanbul (Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği) Genel Sekreteri İlhami Keleş, SİMA ALÜMİNYUM  Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kırboz, GTÜ Teknopark Genel Müdürü  Zübeyde Demirkapu katıldı. 

 

İmza töreninde konuşan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan “Ülkemizde eşine ender rastlanan bir birlikteliğe imzalatacağız, ülkemizde özellikle alüminyum levha ve magnezyum levha konularında üretime yönelik bir çalışmayı gerçekleştireceğiz.  Ülkemiz için savunma sanayisi ve sivil sanayi için önemli katkılar sunacağına inandığımız AR-GE faaliyetleri olacak. Projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.  

 

TÜBİTAK-MAM Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil burada yaptığı konuşmada “Bugün burada üniversite, sanayi, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile ideal bir iş birliği modelini hayata geçiriyoruz. TÜBİTAK MAM olarak üniversite ve sanayi arasındaki önemli adımı atan pozisyondayız. Teknoloji hazırlık seviyesi olarak temel bilginin üretildiği üniversitelerle yine sanayimizin rekabet gücünü geliştirmek için ; aslında biz temel bilgiyi uygulamalı araştırmaya dönüştüren her türlü iş birliği ve araştırmanın içindeyiz yer alıyoruz. TÜBİTAK MAM olarak sanayi ve üniversitelerimizle kol kola ülkemizin ihtiyaç duyduğu milli teknolojileri geliştirmek istiyoruz. Burada bunun çok önemli adımını tüm paydaşlarımızla beraber atacağız.” ifadelerini kullandı. 

 

Saha Genel Sekreteri İlhami Keleş ise “Temel motivasyonumuz ülkenin dışa bağımlı olduğu konularda bu bağımlılığı ortadan kaldırmak üzere gerek sanayinin, gerek üniversitenin, gerek firmaların kendi özelindeki yeteneklerin konsolde edilerek buralardan milli yetenekler geliştirilmesi ve bu milli yeteneklerle milli teknoloji hamlesinin hayat bulması ve buna dair somut projelerle ilerleniyor olması. Buda o projelerden birisi. Adım adım böyle projelerle teknolojimizi yukarılara taşımaya gayret ediyoruz. Bu tür çalışmaların örnek olması ve çoğalmasını temenni ediyorum. 

 

SİMA ALÜMİNYUM  Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kırboz  tüm bilgi birikimlerini buraya aktarmayı hedeflediklerini belirterek ülkemiz adına hayırlı bir proje olmasını temenni etti. GTÜ Teknopark Genel Müdürü  Zübeyde Demirkapu iş birliği içinde yer alan paydaşlara teşekkür ederek, üniversite sanayi iş birlikteliklerinin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmaların ardından protokol imzalanarak aile fotoğrafı verildi. Buradaki programın ardından Protokol heyeti GTÜ Teknopark içinde yer alan Dronepark firmalarından FLY BVLOS Teknoloji firmasına teknik gezi gerçekleştirdiler.  

Haber ve Fotoğraflar: GTÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü