gtu_logo

GTÜ'den Bakanlık Personeline İleri Teknoloji Eğitimi

09.10.2020

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı personele Modern Uzaktan Algılama Teknolojilerine Dayalı Akıllı Tarım Uygulamaları Eğitimi ve Bitki Doku Kültürü Temel Eğitimi  GTÜ'de verildi.

 Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan Akıllı Tarım Uygulamaları İş birliği Protokolü kapsamında bakanlık personeline “Modern Uzaktan Algılama Teknolojilerine Dayalı Akıllı Tarım Uygulamaları Eğitimi" verildi. Ayrıca bu kapsamda Bitki Doku Kültürü Temel Eğitimi verildi.

GTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taşkın Kavzoğlu ve Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Umut Güneş SEFERCİK, Doç. Dr. İsmail ÇÖLKESEN tarafından bakanlık personeline verilen “Modern Uzaktan Algılama Teknolojilerine Dayalı Akıllı Tarım Uygulamaları Eğitimi", T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımı ile gerçekleşen imza törenin ardından başladı. İlk dersi GTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taşkın KAVZOĞLU uzaktan algılama teknolojisi eğitimi ile verdi.

Pandemi dolayısı ile sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ve yeterli sayıda personel öğrenci ile başlanan eğitimler bakanlığın talepleri doğrultusunda devam edecek. Eğitimde uzaktan algılama teknolojisinin temel prensipleri ve modern tarımda kullanımı, gelişmiş hava ve uzay kaynaklı uzaktan algılama sistemleri, uzaktan algılanmış görüntülerin analiz yöntemleri, dijital sonuç ürünlerin sınıflandırılması ve yorumlanması konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Katılımcılara ayrıca insansız hava aracı (İHA) teorisi, uçuş ve veri değerlendirme prensipleri aktarıldı. Program sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.     

GTÜ ve Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) arasında imzalanan işbirliği kapsamında GTÜ Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) aracılığıyla 5-9 Ekim 2020 tarihinde, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yelda ÖZDEN ÇİFTÇİ, Dr. Öğretim Üyesi Mine GÜL ŞEKER, Dr. Özlem Akkaya ve Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Nurgül KITIR ŞEN katkılarıyla “BİTKİ DOKU KÜLTÜRÜ TEMEL EĞİTİMİ” tamamlanarak mezunlara katılım ve başarı sertifikaları verildi.

BÜGEM’İN farklı enstitülerinden 12 araştırmacının katılımıyla gerçekleştirilen kursta bitki doku kültürünün amaç ve yöntemleri kapsamlı olarak kursiyerlere anlatılarak, “stok çözeltilerin, besi ortamlarının, bitki büyüme düzenleyicilerinin hazırlanması, Sterilizasyon Tekniklerinin uygulanması,  mikroçoğaltım ve altkültürleme, köklendirme ve iklimlendirme, sentetik tohum oluşturulması, transgenik saçak kök oluşturulması” gibi konularındaki uygulamaları katılımcıların kendilerinin gerçekleştirilmesi sağlandı. Bitki doku kültürlerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ders ve laboratuvar saatlerinde karşılıklı olarak tartışılarak gelecekteki AR-GE işbirlikleri için ilk adımlar atıldı.

  

  

  

  

  

  

Haber ve Fotoğraflar: GTÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü