gtu_logo

STAJ KABULÜ ALAN MBG ÖĞRENCİLERİ İÇİN

 

STAJ KABULÜ ALAN GTÜ-MBG ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN PROSEDÜR

Staj imkanı bulan öğrencilerimizin stajlarına başlamadan önce gerekli evrakları doldurup sigorta girişlerini gerçekleştirdikten sonra stajda dolduracakları staj defteri kapağını almaları hakkındaki işlemler aşağıda açıklanmıştır. Orinal formlara https://www.gtu.edu.tr/icerik/3029/6203/display.aspx?languageId=1 adresinden ulaşilabilir veya aşağıdaki linklerden erişilebilir.

 Gerekli (görsel ve sesli) anlatımlar  M.Teams https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a66c5c0b125c1472d98861c08a8185d4d%40thread.tacv2/conversations?groupId=bf390783-1112-4785-bace-87553132a840&tenantId=066690f2-a8a6-4889-852e-124371dcbd6f üzerinden Files/Recordings dosyası altında mevcuttur.

STAJ FORMLARIN ONLİNE/KARGO İLE TESLİMİ İŞ AKIŞI

1- Staj tarihi derslerin, finallerin ve uygulamalı derslerin tamamlanması sonrası başlatılabilir ve güz dönemi başlamadan tamamlanmış olmalıdır.

 2-Öğrenciler ekte yer alan Staj fişi ve Staj Zorunluluk belgesini eksiksiz doldurarak mail ile Bölüm Staj Komisyonuna iletilmek üzere   ‘STAJ’ konu başlığıyla arzuaysan@gtu.edu.tr adresine e-posta ile gönderirler.

3-Staj Komisyonu onayladığı evrakları Stajlardan sorumlu Dekan Yardımcısı tarafından imzalanmak üzere Dekanlığa iletir.

4- Dekan yardımcısı tarafından ıslak imza ile imzalanan ve giden evrak numarası verilen evraklar ve Staj Defteri öğrencilerin başvuru formlarında belirtmiş olduğu adreslerine kargo le gönderilir.

5-Öğrenciler İşletmeden onaylı staj kabul belgesi aldıktan sonra; kabul belgesi, staj fişi ve e-devletten temin edeceği müstehaklık belgesini aşağıdaki adrese kargo ile gönderirler. Evrakları Fakülteye ulaşan öğrenciye fakülteden evrakların teslim alındığına dair mail ile bilgi verilir.  Evrakların teslim alındığına dair kendisine mail gitmeyen öğrenci derhal 0 262 605 30 50 numaralı telefondan Meral ERYİĞİT hanım ile iletişim kurarak evraklarının  takibini yapmalıdır.  Evrakların Dekanlığa ulaştırılması öğrencinin sorumluluğundadır.

 

6-Fakülte'ye ulaşan evraklar Dekanlık muhasebe birimine iletilir ve buna göre sigorta girişi başlatılır.

 

Kargo Adresi:

 

Meral ERYİĞİT

 

Gebze Teknik Üniversitesi

 

Temel Bilimler Fakültesi Dekanlığı Sekreterliği

 

Gebze/ KOCAELİ

 

İlgili Belgelere Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz (Sadece Covid-19 süresince geçerlidir).

 

1.Staj fişi (A- FR-0076_Staj_Fisi) Link: Staj fişi (A- FR-0076_Staj_Fisi)

 

2. Staj Zorunluluk belgesini (B- FR-0338_Staj-_Zorunluluk_Belgesi) Link: Staj Zorunluluk belgesini (B- FR-0338_Staj-_Zorunluluk_Belgesi)

Veya Gönüllü Staj için

İsteğe Bağlı Staj Belgesi Link: Temel Bilimler Fakültesi Staj Belgesi-FR-0338 (Gönüllü Staj İçin)

 

3. Staj kabul belgesi (C- FR-0337_Staj_Yeri_Kabul Belgesi) Link: Staj kabul belgesi (C- FR-0337_Staj_Yeri_Kabul Belgesi)

 

Stajla İlgili Genel Bilgiler

Zorunlu Stajlar 25-15, 20-20 veya tek seferde 40 gün olarak yapılabilmektedir.

Staj günlerini hesaplarken resmi tatiller ve hafta sonu tatillerini dikkate alınız.

Staj defterleri yüzde yüz İngilizce programına dahil öğrenciler tarafından İngilizce olarak tutulur ve Türkçe bir özet eklenir.

Not: Staj başvurularında onaylı transkript belgesine ihtiyaç duyacaklar öğrenci işleriyle iletişime geçerek elektronik imza onaylı transkript talebinde bulunmalıdırlar.

 

STAJ FORMLARIN KİŞİSEL TESLİMİ İŞ AKIŞI

 

(Formlar Gebze Teknik Üniversitesi (gtu.edu.tr) sayfasının en alt kısmında mevcuttur ayrıca bu yazıda ilgili yerde direkt link verilmiştir).

1- 1.Staj fişi (A- FR-0076_Staj_Fisi) formu doldurup Staj komisyonu başkan veya üyelerden imza aldıktan sonra bolüm başkanından imza alınır ve  sonra dekanlıktan meral Eryiğit hanıma verilir.

2- Zorunlu veya gönüllü staj durumua aşağıdaki belgelerden birini de doldurup dekanlığktan Meral Hanım'a bir numaraki Staj Fişi ile birlikte teslim ediliri.

2a. Staj Zorunluluk belgesini (B- FR-0338_Staj-_Zorunluluk_Belgesi)

2b. Temel Bilimler Fakültesi Staj Belgesi-FR-0338 (Gönüllü Staj İçin)

3- 2. madedeki staj belgesi formun (dektanlıktan imza aldıktan sonra) stajın yapılacağı yere verilir. Bunun karşılığında stajyerin doldurmuş olduğu Staj Kabul Belgesini 3. Staj kabul belgesi (C- FR-0337_Staj_Yeri_Kabul Belgesi) Staj yeri yetkilisince onaylanır ve stajyer tarafından Dekanlıkta Meral Eryiğit hanıma teslim edilir.

4- Meral Hanım tarafından  stajyere 4. FR-0069 Staj Defteri Kapak  verilir.

5- Stajyer aynı zamanda  5. FR-0077 Staj Ücretlerine İşsizlik Fonu Katkısı Formu 

formunu dekanlıkta Sultan Önkol Hanıma teslim eder ve sigorta girişi Sultan hanım tarafından yapılır.

6- Stajyer Staj fişinde yazdığı tarihler arasında Stajını yapar ve staj defterine notlar alır. Staj defterinde her sayfa staj yeri yetkilisince kaşelenir ve imzalanır. 

7- Ayrıca staj biterken stajın değerlendirilmesini göstersen anketi staj yeri yetkilisi doldurup imza ve kaşeli olarak bir zarf içerisinde stajyere verir.

7. FR-0080 Staj Değerlendirme Belgesi-Anketi 

Böylece staj aktif olarak tamamlanır.

8- Dönem başladığı zaman (15 gün içerisinde) stajyer  staj defterini (kapağını dekanlık vermişti zaten 4 numaralı belge) ve 7 numaralı anketi defterin içine koyarak bölüm sekreterliğine teslim eder.

STAJLARIN GERÇEKLEŞMESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Sorularınızın cevapları staj yönetmeliğinde ve duyurular kısmında bulunmaktadır. Lütfen ilgili yerleri okuduktan sonra açıklamalarda bulamadığınız sorularınızı metincetin@gtu.edu.tr adresine yöneltiniz. nuriozturk[at]gtu.edu.tr adresine gönderilen sorulara cevap verilmeyecektir.

Önemli Açıklama:

ERASMUS veya başka herhangi bir programda (STAR programı dahil) staj yapacak öğrencilerimizin stajlarının zorunlu staj olarak kabul edilebilmesi için bölümümüzdeki ‘zorunlu staj başvuru’ işlemlerinin aşağıdaki seçeneklerden biriyle yapılması gerekmektedir.

Uygulamalı ders almayan öğrencilerimiz finallerin tamamlanması uygulamalı ders alan öğrencilerimi ise 26 Temmuz ve sonrası stajlarına başlayabilirler.

Stajlar hafta için iş günleri ve staj yapılan yer açıksa Cumartesi günüde yapılabilir. Resmi tatiller staj günü olarak sayılamaz.

 

Staj başvurularının Staj başlamadan tarihinden bir hafta önce tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bu süre sigorta girişinin yapılması için şarttır. Aşağıdaki yollardan birini takip ederek işlemlerin ne kadar süreceğini hesaplayarak başvurularınız başlatabilirsiniz. Ancak staj yerinden kabul aldıktan hemen sonra beklemeksizin bölüme staj başvuru işlemlerini aşağıda açıklandığı gibi başlatabilirsiniz. Bununla birlikte, laboratuvar dersi alıyorsanız finallerden sonra laboratuvar derslerinin ilk haftasında başvurunuzu yaparak rahat bir şekilde yetiştirebilirsiniz.