Biyoteknoloji Enstitüsü 2020-2021 Güz Dönemi Lisansüstü Giriş Sınavı ile İlgili Duyuru

Sevgili aday öğrencilerimiz,

Pandemi döneminde yüz yüze sınavların yapılamaması sebebiyle 2020 TEMMUZ BAŞVURU DÖNEMİNE MAHSUS giriş sınavımız yazılı sınav ve mülakat şeklinde iki aşamalı olarak değil, SADECE ONLINE MÜLAKAT yöntemiyle gerçekleştirilecektir. Önceki dönemlerde yazılı sınavlar adaylarımızın biyoteknoloji ile ilgili temel alanlarda lisans düzeyindeki bilgisini ölçmeye yönelik bir ön değerlendirme olarak uygulanmakta idi. Bu dönem, (önceki dönemlerde yapılan yazılı sınavdakine benzer) temel düzeydeki bilgi soruları mülakatlarda sorulacaktır. Yapılacak olan mülakatların yöntemi, formatı ve içeriği ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

- Online mülakatlar “Google Meet” programı üzerinden aşağıda belirtilen tarihlerde yapılacaktır:

Doktora ve Bütünleşik Doktora : 14 Temmuz

Tezli Yüksek Lisans : 16 Temmuz

Mülakatlarımız tezli yüksek lisans adaylarımız için 10-15 dakika, doktora ve bütünleşik doktora adaylarımız için ise 15-20 dakika olacak şekilde planlanacaktır.

Mülakat günlerinde tüm adaylarımızı tam gün bilgisayar başında bekletmemek için, mülakatlardan 2 gün önce, hangi adayımızın hangi saat aralığında mülakata çağrılacağı ile ilgili bir liste web sitemizden (http://www.gtu.edu.tr/kategori/2203/3/display.aspx?languageId=1) ilan edilecektir. Aynı saat aralığında mülakata alınacak tüm adaylarımızın o aralıkta her an mülakata çağrılmaya hazır olarak beklemesi istenecektir. Toplantıya adaylar tek tek davet edilecek ve bir sonraki adayın davet edilmesinden önce mülakatı biten adayın toplantıyı terk etmesi istenecektir.

Size ayrılan saat aralığında toplantıya katılabilmeniz için gerekli olan Google Meet linki, mülakat günü sabahında başvurunuz esnasında üniversiteye vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir. Toplantıya size ayrılan saat aralığının başında değil, sıra tam size geldiğinde cep telefonunuza SMS olarak gönderilecek bilgi mesajını aldığınızda katılmanız beklenecektir.

Önceden bildirilecek olan saat aralığında mülakata herhangi bir sebeple katılmayan veya mikrofon ya da kameraları ile ilgili sorunlar nedeniyle mülakatları usulüne uygun olarak gerçekleştirilemeyen adaylar haklarını kaybetmiş sayılacaktır. Lütfen mağdur olmamak için bu hususlarda azami özeni gösteriniz.

- Programlarımız %100 İngilizce olduğu için mülakatlarımızın dili de İngilizce olacaktır.

- Mülakatlar adaylarımızın biyoteknoloji ile ilgili alanlardaki temel bilgileri dışında motivasyonlarını, kendilerini ifade edebilme yetkinliklerini ve enstitü olarak öğrencilerimizde görmek istediğimiz diğer özellikleri taşıyıp taşımadıklarını değerlendirmeye yönelik olarak gerçekleştirilecektir.

- Mülakatlar kalite standartlarımız gereği kaydedilecektir ve mülakata katılmanız görüşmelerimizin kaydedilmesine onay verdiğiniz anlamına gelecektir.

- Mülakatınız esnasında kimliğinizi doğrulayabilmemiz amacıyla kameranızın açık olması beklenecektir. Lütfen mülakat öncesinde bu konuda sorun yaşamamak adına bilgisayar ve internet altyapınızı kontrol ederek gerekli hazırlıkları yapınız.

- Mülakatlarımızda daha hızlı bir şekilde ve daha doğru bir değerlendirme yapabilmemiz için, 2 Temmuz Perşembe günü başvurunuz esnasında üniversiteye vermiş olduğunuz e-posta adreslerine gönderilecek “Akademik Bilgi Formu”nu en geç 10 Temmuz Cuma günü mesai bitimine kadar doldurarak biotech@gtu.edu.tr e-posta adresine göndermeniz beklenmektedir. Bu formda yer alacak sorular kesinlikle herhangi bir eleme veya tercih sebebi olmayacağı gibi, belirteceğiniz tercihler de bağlayıcı olmayacaktır.

- Adaylarımızın teknik aksaklıklar nedeniyle mağduriyet yaşamaması için, Google Meet üzerinden yapılacak mülakatlara mutlaka kamerası ve mikrofonu olan bir bilgisayardan bağlanmaları tavsiye edilmektedir. Tablet, cep telefonu gibi farklı cihaz tiplerinden bağlanılabilmesi için çeşitli ek işlemler gerekebilmektedir.

- Google Meet, Internet Explorer tarayıcısını destekleMEmektedir. Kullanacağınız bilgisayarda halen bu tarayıcı yüklü ise, lütfen mülakata katılmak için linki Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge veya Safari gibi desteklenen tarayıcılardan birine kopyalayınız.

- Lütfen iletişim sorunu yaşanmaması için başvurunuz esnasında vermiş olduğunuz cep telefonu ve e-posta adresi gibi iletişim bilgilerinizde herhangi bir değişiklik olursa bu değişikliği yine en geç 10 Temmuz Cuma günü mesai bitimine kadar biotech@gtu.edu.tr adresine bildiriniz. Mülakat kuralları ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru olursa da yine biotech@gtu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.

Tüm adaylarımıza bu süreçte başarılar dileriz.

Biyoteknoloji Enstitüsü