gtu_logo

İPTAL-Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı 2020-2021 Akademik Yılı Başvuruları

 

2020-2021 AKADEMIK YILI

PROJE TABANLI ULUSLARARASI DEĞIŞIM PROGRAMI DUYURUSU

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığınca Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında 2020-2021 akademik yılı için başvurular başlamıştır. Proje başvurusu için son tarih 17 Nisan 2020 dir. 

Başvuru Koşulları

1.  Proje önerisi, YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenen proje alanlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Proje alanları için tıklayınız.

2.  Proje ortağı olacak üniversite ile Mevlana Değişim Programı kapsamında bölümünüze ait anlaşma olması gerekmektedir. Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler için tıklayınız.

Başvuru Süreci

1.Proje yapmak isteyen öğretim elemanları YÖKSİS üzerinden kendi şifreleri ile proje öneri formunu dolduracaktır.

2. Proje önerisi için girişler 17 Nisan 2020 tarihi mesai bitimine kadar https://yoksis.yok.gov.tr adresinden YÖKSİS/Genel İşlemler/Proje  Tabanlı Uluslararası Değişim Programı butonundan yapılacaktır.

 3. Tüm  proje  önerisi  başvuruları  Koordinatörlüğümüz  tarafından  YÖK  Başkanlığına Rektörlük Makamı üst yazısı ile en son 4 Mayıs 2020 tarihine kadar iletilecektir.

4.  Proje Ortağı olabilecek üniversitelerin listesi YÖKSİS’te başvuru esnasında çıkacaktır. Proje yapacağınız üniversiteyi listede göremiyorsanız, Koordinatörlüğümüzle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ödemeler

Öğrenci ve öğretim elemanlarına yapılacak ödemeler hakkındaki Yükseköğretim Kurulu Kararı için tıklayınız

Dikkat Edilecek Hususlar

1.  Proje süresi en az 6 ay olmalıdır.

2.  Proje ekibinde en az bir öğrenci (lisans, yüksek lisans, doktora) değişimi olmalıdır.

3.  Proje ekibinde lisansüstü öğrenci olup aynı zamanda öğretim elemanı kadrosunda görev yapıyor olanlar, projede öğrenci olarak yer alabilecektir.

4.  Proje yürütücüsü olarak sisteme giriş yapan öğretim elemanları (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, uzman, okutman vb.) en az “Doktora” derecesine sahip olmalıdır.

5.  Proje kapsamında gelen ve giden öğretim elemanlarının, proje ortağı üniversiteye en az  14  gün  en  fazla  89  gün  gitmeleri  gerekmektedir.  (Proje  süresince  1  Öğretim Elemanının gideceği sürelerdir.)

6.  Proje kapsamında gelen/giden öğrencilerin en az bir dönem en çok iki dönem proje ortağı üniversitede bulunmaları gerekmektedir.

7.  YÖK’e iletilen başvuruların değerlendirmesinde yukarıda belirtilen hususların yanı sıra alanında uzman öğretim üyeleri tarafından; projenin çağrıya uygunluğu, projenin başarı ile gerçekleştirilmesi durumunda sağlanacak yaygın etki,  gerçekleştirilme yöntemi, projenin   yönetimi,   proje   ekibi   ve   araştırma   olanakları,   projenin   ortak   yayına dönüştürülebilirlik durumu ve proje çerçevesinde bilgi ve deneyimin arttırımına katkı durumu dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır.