gtu_logo

Yüksek Lisans Bursiyer İlanı

1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan ve Gebze Teknik Üniversitesi’nde yürütülecek “Denetim Firmaları Kamuya Yeterince Bilgi Açıklıyor mu: Türk Denetim Firmalarının Şeffaflık Raporlarının Bilgisayar Tabanlı İçerik Analizi” başlıklı ve süresi 15 ay olan projede bursiyer olarak çalıştırılmak üzere bir adet  yüksek lisans öğrencisi. Proje genelinde, KGK, KAP, SPK gibi düzenleyici kurumların, bağımsız denetim firmalarının ve BİST şirketlerin web sitelerinde yer alan dosyaların sistematik indirilmesi ve düzenlenmesi, denetim firmalarının şeffaflık raporlarındaki metin tabanlı verilerin dilbilimsel doğruluklarının incelenmesi, işlenebilir metin yapısına dönüştürülmesi ve bu bilgilerin özelliklerinin bağımsiz denetim kalitesine etkisi araştırılacaktır.

Yüksek Lisans Bursiyerlerinde Aranan Nitelikler:

  1. Üniversitelerin Muhasebe ve Finans, Ekonometri, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği veya ilintili bölümlerinde yüksek lisans öğrencisi olmak,
  2. İyi derecede Microsoft Office Programlarını kullanabilmek,
  3. İyi derecede İngilizce bildiğini belgelendirmek,
  4. Veri çekme, düzenleme ve dönüştürme yapabiliyor olmak,
  5. Temel düzeyde istatistik okur-yazarı olmak,

 

İlgilenen adaylar konu başlığında sadece TÜBİTAK121K325 yazarak proje yürütücüsü Dr. Sibel DİNÇ AYDEMİR (saydemir [at] gtu.edu.tr adresinden ile iletişime geçebilirler.