Türkiye araştırma gücünü Gebze Teknik’ten alacak

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan GTÜ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 10 araştırma üniversitesi içinde yerini aldı. GTÜ artık devlet tarafından öncelikli desteklenen üniversitelerden biri olarak, yeni bir statüye kavuştu.

 

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan araştırma üniversitesi olarak tespit edilen 10 üniversiteyi açıkladı. Geçen yılki akademik yıl açılış töreninde, yüksek öğretim sisteminde kaliteyi yükseltmenin yollarından birinin, misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Erdoğan, bu çerçevede YÖK'ün koordinasyonunda yürütülen projede yer alan bölgesel kalkınma odaklı 5 pilot üniversitenin ismini de açıkladığını belirtti.Erdoğan, Türkiye'yi uluslararası alanda en üst düzeyde temsil edecek araştırma üniversitelerinin tespit edilerek bunların özel olarak desteklenmesi, bununla birlikte uluslararası alanda çok daha güçlü, çok daha farklı bir konuma gelinmesi gerektiğini kaydettiğini anımsattı. Bir önceki akademik yıl açılışında üstünde durduğu bir başka konunun da Yükseköğretim Kalite Kurulu oluşturulmasına yönelik ihtiyaç olduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün tüm bu konularda önemli bir mesafe kat edildiğini memnuniyetle görüyorum. Misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesi kapsamında araştırma üniversitelerinin belirlenmesiyle ilgili çalışma tamamlanmış durumda. Şimdi sizlere araştırma üniversitesi olarak tespit edilen 10 üniversitemizi alfabetik sıraya göre açıklamak istiyorum, Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi. Bu alanda yedek olarak belirlenen üniversiteler de şunlardır: Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi. Asıl ve yedek olarak isimlerini saydığım bu araştırma üniversitelerimize yükseköğretim alanındaki hedeflerimize ulaşma konusunda çok büyük görevler düştüğünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum."

Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Araştırma üniversitelerinden biri olarak belirlenen Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) kuruluşunun 3. yılında bir statüye daha kavuştu. GTÜ birbirinden bağımsız yurt içi ve yurt dışı üniversiteler sıralamasında ilk on içindeki yerini sürekli koruyarak başarı grafiğini yükseltirken bir başarıda Türkiye’nin ilk 10 araştırma üniversitesi arasında yer alarak elde etti. Böylece Gebze Teknik Üniversitesi ve diğer araştırma üniversiteleri araştırma bütçelerinin desteklenmesinde, yurt içi ve yurt dışı araştırmacı- akademisyen istihdamında, yurtdışındaki üniversiteler ile rekabet gücünün artırılması için destek alımında, yükseköğretim elemanı yetiştirmek için destek verilmesinde önceliklere sahip olacak. Mevcut araştırmacı ve araştırma altyapı olanakları ile bilimsel çalışmaların merkezi olan GTÜ, kazandığı yeni statü ile daha güçlü bir üniversite olarak Türkiye’nin hedeflerine önemli katkılar sağlayacak.