2017 Tüba Akademi Ödülleri Başvuru Süresi Uzatıldı

Türkiye Bilimler Akademisi’nin bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında 2015 yılında uluslararası düzeyde ihdas ettiği TÜBA Akademi Ödülleri’ne 2017 yılı için aday gösterme süreci 14 Temmuz 2017 tarihine kadar uzatılmıştır. Ödüller bütün bilim insanlarına açıktır.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve de Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride aday gösterilenlere her kategoride bir ödül olarak verilmektedir. Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri ilgili alanda özgün, öncü ce çıır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilmekte ve her yıl ödüllerden bir tanesi, üç alan arasında dönüşümlü olarak, yalnızca Türkiye’de veya Türkiye bağlantılı çalışan bilim insanlarına verilmektedir. 2017 yılı için Türkiye bağlantılı ödül, Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde verilecektir.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri; TÜBA üyeleri, Türkiye’deki Üniversite Rektörlükleri, TÜBA’nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri ve Akademiler arası kuruluşlar ve davet edilen diğer bilim kuruluşları ve bilim insanları tarafından aday gösterilebilir. Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemez.

Aday gösterilen bilim insanlarının çalışmaları ve katkıları üç ödül alanında oluşturulan TÜBA Ödül Komitelerince yerli ve yabancı hakem görüşleri alınarak değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda Komitelerin önerileri Akademi Konseyi’ne sunulur ve ödül sahipleri Akademi Konseyi tarafından belirlenir. Akademi Ödülü Madalyası, Akademi Ödülü Beratı ve takribi 30.000USD para miktarından oluşan ödüller, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek olan törenle sahiplerine tevcih edilecektir.

Ayrıntılı bilgiye <<<http://www.tuba.gov.tr/news/tuba-uluslararasi-akademi-odulleri-2017-aday-gosterme-sureci-devam-ediyor/id/1709>>>  linkinden ulaşabilirsiniz.

2017 yılı için son aday gösterme tarihi 14 Temmuz 2017’dir.