Biyoinformatik Forumu

“PHI Tech Bioinformatics”, “TÜBİTAK – Marmara Teknokent” ve “Gebze Teknik Üniversitesi” işbirliğiyle, 26 Mayıs 2017 tarihinde “Kanser Çalışmalarında Yeni Nesil Dizileme” başlığıyla gerçekleştirilecek olan Biyoinformatik Forumu’na konuya ilgi duyan herkesi davet ediyoruz.
Birçok bilim dalında olduğu gibi, yaşam bilimlerinde de veri-yoğun bir çağa girmiş bulunuyoruz. Bu doğrultuda, sadece bilimsel araştırmalarda değil klinik ve endüstriyel alanlarda da hissetmeye başladığımız biyoinformatik ihtiyaç, Türkiye açısından çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Yüksek maliyetli yatırımlar yapmaksızın, büyük katma değer üreten bir ülke haline gelebilmek için önemli katkılar yapabilecek biyoinformatik alanındaki çalışmalar, ülkemizde halen kuluçka dönemini yaşamaktadır. “PHI Tech Bioinformatics” olarak, her yıl tekrarlamayı planladığımız Biyoinformatik forumlarının bu yıl ikincisini düzenliyoruz. Tıp, eczacılık, moleküler biyoloji ve mühendislik alanlarındaki ilgili akademisyenleri, klinik ve endüstriyel çalışmalarında biyoinformatik ihtiyaçları bulunan hastaneleri, laboratuvarları ve şirketleri bir araya getirmek istiyoruz. Böylelikle, Türkiye’de biyoinformatik alanında bir farkındalık oluşturmayı ve potansiyel işbirlikleri için zemin hazırlamayı hedefliyoruz.
Son yıllardaki yeni nesil dizileme (Next Generation Sequencing (NGS)) teknolojisi ile genom ölçekli veri üretiminin hızı artarak maliyeti düşmüştür. Bu doğrultuda, başarılı “kişiye özel tıp” ve “önleyici tıp” gibi uygulamalar, ortaya çıkan büyük verinin doğru ve etkin biyoinformatik analizi ile mümkün olabilmektedir. Biyoinformatik Forumu – 2017’de, DNA ve RNA dizilerinin araştırma, tanı ve tedavi amaçlı kullanımları ile kanser çalışmalarında gelinen noktayı ve yakın geleceği konuşacağız. İlgili herkesi bekliyoruz. 
Katılım ücretsizdir. Program ve kayıt için: <<biyoinformatikforumu.org>>