Rektör Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün “Öğretmenler Günü” Mesajı

İlk emri “Oku!” olan ve “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum!” sözü ile asırlardır yoğurulan bir medeniyetin mensuplarıyız.

Köklü medeniyetimizde öğreten de öğrenen de her zaman el üstünde tutulmuş; hatta ilim talebelerinin ve müderrislerin ayakkabılarından koparak, medrese girişinde biriken toprak, Fatih Sultan Mehmet’in kabrinin örtüsü olmuştur.

Günümüzde ise ülkemizin en ücra yerlerinde bile, büyük özveri ile ülkemizin geleceğine ışık tutan eğitim neferleri, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında gençlerimizin yolunu aydınlatıyor. Öğretmenlerimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği doğrultuda “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller yetiştirmek için emekleri ödenemeyecek derecede büyük bir çaba gösteriyor.

Bu düşüncelerle, dünyada “Başöğretmen” ünvanlı tek lider olan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte, aydınlanmamızda emeği geçen bütün öğretmenlerimizi saygı ve şükranlarımla anıyorum.

Ülkemizin dört bir yanında görev yapmakta olan yaklaşık 1 milyon öğretmenimizin ve 150 bin akademisyenimizin öğretmenler gününü kutluyor, ifa ettikleri bu kutsal görevde başarılar diliyorum. 

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN

Rektör