En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Açıklandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi üniversitelerini açıklandı. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), sıralamada 11. oldu.

TÜBİTAK’ta düzenlenen toplantıda, "2015 yılı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi" açıklandı. İlk 50 üniversitenin açıklandığı sıralamada, Sabancı Üniversitesi ilk sırada yer alırken, onu ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi takip etti.

Bakan Işık, üniversitelerin rekabet etmeleri gerektiğini belirterek, "Bu endeksi açıklamamızın önemli nedenlerinden biri de budur. İsteğimiz, Türkiye'de dünya ile yarışan üniversitelerin sayısının çoğalması. Türkiye gibi potansiyeli güçlü bir ülkenin, dünyada ilk 400'de en az 10'un üzerinde üniversitesinin olması gerekiyor" diye konuştu.

Endeks sıralamasına giren üniversiteleri tebrik eden Fikri Işık, üniversite ve teknoloji transfer ofisi sayılarında önemli artışlar yaşandığını belirtti. Bakan Işık ayrıca Türkiye'nin mutlaka bilgiyi ve teknolojiyi üreterek, katma değere yansıtması gerektiğini vurguladı. Bakan Fikri Işık, söz konusu endeksin, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama olmadığını söyleyerek, "Bu endeksin amacı, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performansını ölçmektir" dedi.

Endeks belirlenirken üniversiteler; bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, iş birliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre değerlendiriliyor. 


Sıralamaya giren üniversitelerin puanlı tam listesi için tıklayınız.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2015 Gösterge Seti