Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Zihni Onur Çalışkaner’e Türk Hematoloji Derneği tarafından 2017 “Genç Araştırmacı ödülü” ve “Deneysel Hematoloji Bildiri Ödülü” verildi.

GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Moleküler Hematoloji Laboratuvarı Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Zihni Onur Çalışkaner’e Türk Hematoloji Derneği tarafından 2017 “Genç Araştırmacı ödülü” ve “Deneysel Hematoloji Bildiri Ödülü” verildi. 

Türk Hematoloji Derneği’nin (THD) her sene verdiği “Genç Araştırmacı Ödülü-2017” bu yıl Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Zihni Onur Çalışkaner’e verildi. Hematoloji alanında çalışma yapan genç bilim insanlarını desteklemek, ulusal kongreye katılımlarını teşvik etmek ve hematoloji alanında daha kaliteli çalışmalar yapılmasını desteklemek amacıyla verilen ödül 43. Ulusal Hematoloji Kongresi’nde (1-4 Kasım 2017, Antalya) Çalışkaner’e takdim edildi. Ödül töreni, kongrenin son günü olan 4 Kasım’da “50. Yıl Ödül Töreni ve Konseri”nde, kongrenin yapıldığı Titanic Deluxe Belek Otel-Antalya’da gerçekleştirildi. Ödül töreninin sunumunu sanatçı Beyazıt Öztürk (Beyaz), ödül takdimlerini ise Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer DEMİR ve dernek yönetim kurulu yaptı. Kongrede Çalışkaner’in gerçekleştirdiği sözlü sunum sonrası çalışmaya ayrıca  “Deneysel Hematoloji” kategorisinde verilen “Bildiri Ödülü” de layık görüldü.

Okan Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Didem T. ÖZKAN’ın yürütücü; TOBB-ETÜ hastanesinden Prof. Dr. Nejat AKAR’ın ve GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayten KANDİLCİ’nin Danışman olduğu “TUBB1 p.T274M/R307H GENETİK VARYASYONUNUN MİKROTÜBÜL ORGANİZASYONU ÜZERİNDEKİ ETKİSİ” başlıklı bu çalışma; GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde Doç. Dr. Ayten KANDİLCİ’nin yürütücüsü olduğu Moleküler Hematoloji Laboratuvarı’nda gerçekleştirildi. Çalışmada, “makrotrombositopeni”li hastalarda kanın pıhtılaşmasında görev alan trombositlerin hücre yapısında rol oynayan TUBB1 genindeki genetik varyasyonların yol açtığı hücresel değişimler hücre kültürü, transfeksiyon, protein ve RNA analizini içeren moleküler biyolojik teknikler kullanılarak araştırıldı. Türk popülasyonunda bu gende ilk defa bahsi geçen çalışma kapsamında tespit edilen genetik varyasyonların, hastalık ve trombosit yapısı ile ilgili muhtemel bağlantısının ortaya çıkarılması amaçlandı.

BENİM İÇİN MUTLULUK VERİCİYDİ

Çalışkaner ödülle ilgili düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Laboratuvarda yürüttüğümüz çalışmaların, alanının klinik ve akademik temsilcisi bir kuruluş tarafından değerlendirilerek Genç Araştırmacı ve Bildiri Ödülü olmak üzere 2 ayrı ödüle layık görülmesi akademik yolun başındaki bir araştırıcı olarak beni oldukça mutlu etti. Tabi ki bu ödüller, bir ekip tarafından ortaya konulan ve birçok kişinin katkısı olan bir çalışma ile elde edildi. Her şeyden önce bu çalışma grubu içerisinde yer almak benim için mutluluk vericiydi. Bunun için başta projeye yön veren danışman hocam Doç. Dr. Ayten KANDİLCİ’ye, proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Didem T. ÖZKAN’a, projede desteğini esirgemeyen GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm başkanımız Prof. Dr. Uygar H. TAZEBAY’a, deneysel çalışmalarda yer alan Dr. Merve T. ÖZTÜRK’e ve tüm laboratuvar arkadaşlarıma desteklerinden dolayı teşekkür ederim.”