OCAK 2012 Yıl 8 Sayı: 88 Bültenimiz her ay  yayınlanır

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Ana Sayfa
GYTE'nin SCI Karnesi
Kültür&Sanat
Atama Kararları
Duyurular
Basında GYTE
  Ulaşım&İletişim
  Eski Sayılar
Künye

 

 

 

 

Basında GYTE

Rıdvan Şükür'den GYTE Rektör Ziyareti

 

Gebze Yenigün Gazetesi 03.01.2011

Kocaeli Kırım Türkleri Tarih Komisyonu Başkanı Rıdvan Şükür; GYTE Rektörü prof. Dr. Orhan ŞAHİN'i ziyaret etti. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Orhan Şahin'i yeni göreve başlaması nedeniyle ziyaret eden komisyon başkanı Rıdvan Şükür kültürümüzle geleneklerimizle 75 yıldır Kocaeli'deyiz dedi.

 Ziyaret sırasında prof Dr. Orhan Şahin Amerika’da bulunduğu yıllarda Kırım Türkleri ile görüştüğünü o insanlardan; Kırımdan sürgün edilenlerden sürgün anılarını dinlediğini ifade etti. Görüşme sırasında 75 yıldır kocaelide yaşadıklarını söyleyen Şükür yaşadıkları toplumun ve çevranin ayrılmaz parçaları olduklarını ifade etti. Rıdvan Şükür görüşme sırasında Avukat Müstecip Ülküsal'ın "Kırım Türkleri dünü bugünü yarını" isimli kitabını GYTE Rektörü Prof Dr. Orhan Şahin'e takdim etti.

 

Gyte Center Ulaşımı Çözüldü

Gebze gazetesi 03.1.2011

Gebze Yüksek teknoloji Enstitüsü bir grup öğrencinin Gebze Kent Konseyi Gençlik Meclisini ziyareti sırasında dile getirdiği ulaşım sıkıntısı Belediye ve Gebze Center işbirliğiyle çözüldü

Gebze Yüksek teknoloji Enstitüsü bir grup öğrencinin Gebze Kent Konseyi Gençlik Meclisini ziyareti sırasında dile getirdiği ulaşım sıkıntısı Belediye ve Gebze Center işbirliğiyle çözüldü Gebze Belediyesi; Gebze Kent Konseyi Gençlik Meclisi, GYTE Öğrenci topluluğu ve Gebze Center işbirliğiyle GYTE öğrencilerinin Gebze’ye entegrasyonu açısından önem taşıyan ulaşım sıkıntısının çözülmesi için bir adım atıldı.

 

Gebze Yüksek teknoloji Enstitüsü bir grup öğrencinin Gebze Kent Konseyi Gençlik Meclisini ziyareti sırasında dile getirdiği ulaşım sıkıntısı Belediye ve Gebze Center işbirliğiyle çözüldü.Yapılan görüşmeler neticesinde 3 Ocak 2011 Pazartesi gününden itibaren Gebze Center- GYTE arasında servis uygulamasına başlanacaktır.Servis saatleri:

 

GYTE´den AVM´ye AVM´den GYTE’ye; KALKIŞ=11.43 VARIŞ=11.56 . KALKIŞ=11.00 KALKIŞ=14.43 VARIŞ=14.56 KALKIŞ=14.00 KALKIŞ=16.43 VARIŞ=16.56 KALKIŞ=16.00


 

500 kişilik yurt tamamlandı!

Demokrat Gebze Gazetesi 05.01.2011

Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, Muallimköy'de yapımı tamamlanan üniversite öğrencilerine hizmet verecek olan öğrenci yurduyla ilgili açıklama yaptı.

Ayar’ın açıklaması şöyle: “Yaklaşık 20 yıl önce inşaatına başlanan 500 kişilik yurt binasını nihayet tamamladık. 2002 öncesinden başlayıp ta bitirilemeyen tek yatırım buydu. Kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi yurt inşaatında müteahhit sorunu yaşadık. Bu yüzden yaşadığımız zaman kaybı bizi en çok üzen konulardan biridir. Sonuçta ihale feshedildi. Yeniden ihale edildikten sonra kısa sürede bitirildi. 11 Ocak’ta Kredi Yurtlar Kurumu tarafından bina teslim alınacak.

Muallimköy’de GYTE yerleşkesinin yanında son derece modern fiziki mekana sahip yapısıyla 2010-2011 eğitim yılı ikinci döneminde öğrenci kabulüne başlayacak. Kamu yatırımlarında özellikle hastane ve yurtlarda hizmetin kalitesini artırmak için artık tek ve en fazla çift kişilik odalar tercih ediyoruz. Eskiden varolan koğuş sisteminden vazgeçtik. Her odada müstakil banyo ve tuvalete sahip tek kişilik odalardan oluşan yurt, bir tanesi sosyal tesis olmak üzerine altı bloktan oluşan yapısıyla bölgeye önemli bir artı değer katacaktır.”

 

Bilişim Vadisi Gebze’ye kurulacak, sıra Ankara ve İzmir’e de gelecek

Hürriyet Gazetesi 30.01.2011

Türkiye’nin ilk Bilişim Vadisi’nin Gebze’de kurulacağı açıklanmasına karşın, yer konusunda devam eden tartışmalara Sanayi Bakanı Nihat Ergün son noktayı koydu. Yer seçiminde Kocaeli Milletvekili olmasının etkisi olduğu iddia edilse de Ergün, “En avantajlı ilin İstanbul, en uygun yerin Gebze” olması nedeniyle tercih edildiğini vurguladı. Ergün, Ankara ve İzmir’in ise sonraki adımlar olacağını açıkladı.


TÜRKİYE’deki bilişim şirketlerinin Ar-Ge, eğitim ve teknoloji merkezlerini bir çatı altında toplayacak Bilişim Vadisi’nin Gebze’de Muallimköy’de kurulacağı açıklanmasına karşın, yer konusundaki tartışmalar bitmedi. Özellikle Ankaralı ve İzmirli işadamları Bilişim Vadisi’nin kendi illerine kurulmasını isterken, aralarındaki rekabet de yoğunlaştı. Daha geçen ay Ankara Sanayi Odası yönetimi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek bu konuda destek ararken, İzmir Ticaret Odası da, yanına İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Ticaret Odası’nı alarak “Biz hazırız” mesajı verdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, “Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli’li olduğu için Bilişim Vadisi’ni oraya kurmak istiyor ama bu çok yanlış” diyerek konuya farklı bir bakış açısı kazandırdı.
Başbakan da benimsedi
Bütün bunlara karşın Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Muallimköy konusunda kararlı olduklarını açıkladı. Bu konudaki tartışmalara son noktayı koyan Ergün, ancak çalışmaların burası ile sınırlı kalmayacağını vurgulayarak Ankaralılar’ın ve İzmirliler’in isteklerine de yeşil ışık yaktı. Başbakan Tayyip Erdoğan da Sanayi Bakanlığı’nın bu konudaki planında karar kıldı. Bilişim Vadisi konusunda sorularımızı yanıtlayan Nihat Ergün, bu işe bir yerden başlanması gerektiğini söylerken, bu yerin de Marmara Bölgesi olacağını vurguladı.
“Bilişim sektöründeki bir takım büyük unsurları da Türkiye’ye taşıyabilmemiz lazım. Bunun için de bilişim sektörünün yoğunluğuna göre bir düzenleme yapmamız gerekiyor” diyen Nihat Ergün, “En kuvvetli aday İstanbul’du” hatırlatmasına şu yanıtı verdi: “2008’den bu yana yapılan çalışma ve hazırlanan raporlarda şunu gördük ki, bilişim sektörü bir yerde başlayan öbür yerlerde devam eden bir nitelik taşımakta. Başlangıç noktasının Marmara Bölgesi olması gerekiyor. Şu il, bu il değil yani. Bilişim il bazında düşünülecek olursa İstanbul’un avantajlarına hiçbir ilin yaklaşması mümkün değildir. Yani en avantajlı il İstanbul’dur.”
En uygun yer Gebze
Ergün, sözünü ettiği bu avantajlara karşın neden İstanbul’un seçilmediğini ise şöyle açıkladı: “İstanbul’da Bilişim Vadisi’nin kurulabilmesi için yeterli büyüklükte alan bulunmaması ve bu sektörün potansiyel olarak yoğunluğunun da İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde olması nedeniyle, kurulacak ilk Bilişim Vadisi’nin bu bölgede yer alması gerekliliği ortaya çıktı. Dolayısıyla ileri teknoloji alanında bir enstitünün burada bulunması ve İstanbul’a yakınlığı nedeniyle en uygun yer olması açısından Gebze bölgesi tercih edildi. İkinci adımın İç Anadolu Bölgesi’nde, üçüncü adımın Ege Bölgesi’nde atılması gerekiyor. Bunlar birbirini takip eden adımlar olacak.”

Bu yıl altyapı tamamlanır

KOCAELİ Milletvekili oluşunun yer seçiminde etkili olduğu iddialarına karşılık Nihat Ergün, Gebze’nin neden seçildiğini şöyle anlattı: “Bu bölgeye bir bütün halinde baktığınızda toplam değerler itibariyle, bilişim sektörünün yoğunluğu itibariyle, kullanıldığı alan itibariyle en yoğun alanın bu bölgede olduğunu görüyoruz. Burada bir arazi çalışması başlatılmıştı. Muallimköy’de Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsüne tahsis edilmiş olan 4 bin dönümlük bir arazi var. Bu bölgede Bilişim Vadisi’nin ilk etabı kuruluyor. Burası stratejik bir yer. Hem İstanbul, hem Kocaeli hem Yalova, hem Bursa hem de Adapazarı olarak hepsini birarada değerlerdirilmeli. Körfez köprüsünün hemen yanından geçtiği, Bursa - İzmir otobanın da yanında 4 bin dönümlük bir alan.”

Ankara ve İzmir’de teknik çalışma başladı

NİHAT Ergün, Gebze’den sonra atılacak adımlarla ilgili şu bilgileri verdi:
Şimdi biz Marmara Bölgesi’ndeki adımı atıyoruz. Bu arada İç Anadolu Bölgesi’ndeki adımı da hazırlıyoruz, Ege bölgesindeki adımı da hazırlıyoruz. Bunlar birbirini izleyen adımlar şeklinde, birbiriyle entegre çalışan sistemler olacak.
Ama İç Anadolu Bölgesi’nde de merkez Ankara olacak. Çünkü Ankara, bu konuda İç Anadolu Bölgesinin avantajlara sahip olan ili, aynı zamanda potansiyeli yüksek bir ili.
Ege Bölgesi’nde de büyük ihtimalle bu İzmir civarında olacaktır. İzmir’de de buna uygun alanlar var. Birbirini izleyen bir çalışma olarak bunu sürdürüyoruz. Bunu iller düzeyinde düşünmedik.
Analizler açısından da iller düzeyinde düşünmedik. Sektörel açıdan baktık, bilişim potansiyeli açısından baktık ve ilk nerede başlarsa çok fonksiyonel olur açısından baktık. Tabi bunlar, sektörel paydaşlarla birlikte de analiz edildi.
Bu yıl içerisinde biz Muallimköy’deki Bilişim Vadisi’nin altyapısını tamamlarız. Bu arada Ankara ve İzmir’le alakalı da diğer teknik çalışmaları sürdüreceğiz.

Bazı firmalar faaliyete başlar

ÇALIŞMALARA hızla başlanacağını belirten Nihat Ergün, “2011 yılı içerisinde biz Muallimköy’deki Bilişim Vadisinin altyapısını tamamlarız. 2011 yılında onun alt yapısını hazırlayıp bilişim firmalarından bir kısmının orada başlamasını temin ederiz” dedi.

Bizim gençler çok avantajlı

NİHAT Ergün, “Türkiye’nin geç kaldığı yorumları yapılıyor, sizce Türkiye’nin bu alandaki şansı nedir” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bilişim sektörü Türkiye’nin önümüzdeki dönem için önem verdiği en önemli sektörlerden birisi. Dolayısıyla Türkiye’nin genç nüfusu ve bilişimin artık hem bilgi teknolojileri olarak hem iletişim teknolojileri olarak bütün sanayi kollarının içindeki en önemli unsur olması nedeniyle Türkiye buna ciddi manada önem veriyor. Vermesi de gerekiyor. Üstelik bizim yazılımcılarımız mesela Hindistan’daki yazılımcılara göre bizim aynı düzeydeki bir yazılımcımızın yazılım kalitesi daha yüksek. Yani bizim genç kuşaklarımız, bilişimde aslında dünyanın bir çok yerine göre daha avantajlı bir noktadalar.”