Kasım 2009 Yıl 6 Sayı: 62 Bültenimiz her ay  yayınlanır

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Ana Sayfa
GYTE'nin SCI Karnesi
Kültür-Sanat
Atama Kararları
Duyurular
Basında GYTE
  Ulaşım&İletişim
  Eski Sayılar
Künye

Kenan Işık’a “Türkçeyi Güzel ve Etkili Kullanma Ödülü”

Kenan_Işık_02


Konferans öncesi açılış konuşmasını yapan Türkçe Topluluğu Başkanı Ali Emre Güleç, Topluluğun davetini kırmayarak kabul eden Kenan Işık’a ve bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Topluluktaki çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini sundu.


Çok sayıda izleyicinin katıldığı programda, Kenan Işık için Türkçe Topluluğu tarafından özel olarak hazırlanan kısa film paylaşıldı.


Kenan_Işık_03

KELİMELERİ KARIŞTIRMAYA BAŞLADIK!
Film sonrasında kürsüye gelen Kenan Işık, Türkçenin değerinin her geçen gün yok edildiğini ve bu kültürel yozlaşmanın gelecekte dilimizi yok edebileceğini ifade ederek şöyle konuştu: ”Az önce konferans salonuna girerken bir arkadaşımız “Resim çekmek serbest mi?” dedi. Evet, maalesef artık resim ile fotoğrafı ayıramayacak kadar Türkçemiz kötüleşti. Oysa resim farklı şeydir, fotoğraf farklı şeydir. Dil çok önemlidir. Hem de hiç kimsenin değer biçemeyeceği kadar önemlidir. Bizim dilimiz giderek karmaşık bir hal almaya başladı. Artık kelimeleri hak etmediği yerde kullanıyoruz. Bir kelime ile birçok durumu izah ediyoruz. Mesela “duraksamak” çok farklı bir kelimdir. “Tereddüt” de bambaşka anlam içeren bir kelimedir. Ama bugün bu iki kelimeyi aynı anlamı ifade eden kelimelermiş gibi kullanıyoruz. Televizyon kelimesini çok rahat kullanabiliyoruz. Çünkü yerine başka bir kelime bulmamız gerekmiyor. Ama “tereddüt” kelimesinin yerine yeni bir kelime bulamıyoruz. Onu kullanmak zorunda kalıyoruz.


Kenan_Işık_04

ÇOK ZENGİN BİR DİLİMİZ VAR!
Bizler büyük bir imparatorluğun çocuklarıyız. Bizim bünyemizde birçok dil barınmıştır. Birçok millet kendi dilini rahatlıkla kullanmıştır. Osmanlı bunların kendi dillerini kullanmasına asla karşı çıkmamıştır. Çünkü Osmanlı, emperyalist değildi. Bunun için bizim dilimiz diğer dillerden etkilenmiş, bol kelimeli, harika bir dildir. Bizde eski kelimeleri kullanma konusunda çok ciddi bir bağnazlık var. Geçmişimize karşı bu kadar bağnaz olmamalıyız. Eski kelimeleri konuşmak gericilik değildir. Bugün çocuklarımız eski Türkçe ile yazılmış bir eser okuduklarında onu anlayamıyorlar. Neden? Çünkü kelimeleri unuttuk. Geçmişimize sahip çıkmıyoruz.  Kelimeleri çok çabuk yıpratıyoruz. “Seni seviyorum” diyoruz. Bu o kadar sıradan bir cümle oldu ki! Oysa eskiden bu cümleyi kullanmak çok büyük anlam ifade ediyordu. Çünkü bir gizemlilik, bir ait olma duygusu vardı. Şimdi herkes herkese çok kolayca bu cümle ile hitap edebiliyor.


Kenan_Işık_05


İNSAN KELİMEYE MUHTAÇTIR!

Kelime hazinemiz çok zayıf, onun için kendimizi ifade etmekte güçlük çekiyoruz. Çok bilen bir insan bile yeterli kelime hazinesine sahip olmadığı zaman, yeteri kadar kendini ifade edemez. Bu da onu rahatsız eder. Söz olmasaydı nasıl iletişim sağlardık. Her şey kelime demektir. Kelime çanlı bir varlıktır ona saygı duymak onu yaşatmak zorundayız. Hayvanlar bile anlaşmak için kendi dünyalarında bir dil oluşturuyorlar. Dil önemli. Dilsiz bir toplum olamaz. Dilsiz toplum, yaşamamış bir toplumdur. Bizim uygar olmak gibi bir derdimiz var. Bizim için bir kelime bile çok önemli. Hz. Ali ne diyor: ”Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Diyor. Kelimesiz hiç bir şey olmaz.


Kenan_Işık_06

DİLSİZ SANAT OLMAZ!
Sanat, ilhamını tabiattan alır. Onu ortaya çıkaracak olan ise insandır. Yani insan bakmasını ve görmesini bildikten sonra, onu bir dil ile yansıtmak zorundadır. Mesela bir ressam doğada bunu görüyor ve sonra kendi diliyle onu insanlara sunuyor. Ama her şey zihinde başlıyor. Roman ve şiir ise tamamen sözdür. Bu sanatları ancak kalem ve kelime ile yaparsınız. Kalem ve kelime olmasa hiçbir şey olamaz. Bunun için edebiyat değerlidir. Eğer okuduğumuz bir eserin kelimeleri, cümleleri bizi etkiliyorsa ortada bir değer var demektir. Eğer kelimeleri iman ve sadakatle kullanırsanız, Onlar daha da etkili olurlar.


Kenan_Işık_07

EMPERYALİSTLER DİLİMİZİ YOK ETMEK İSTİYOR!
Bugün dünyayı ele geçirmek isteyen güçler, önce kültür yozlaştırması ile bu işe başlarlar. Ve önce dilden sömürmeye başlarlar. Özellikle emperyalistlerin kullandığı en büyük kültür yozlaştırma aleti, sinemadır. Sinema bu yozlaştırma için biçilmiş kaftandır. Bugün ABD’de sanat geçim kaynağı haline gelmiştir. Sanatın ABD’ye katkısı bir buçuk trilyondur. Bugün ABD’li yazarlar yazdıkları kitaplar ile bizleri etkiliyorlar. Korkunç bir kültür emperyalizmi var. Bizler ise bize hiç bir şey vermeyen bu yazarların kitaplarını okuyoruz. Onların bizi sömürmesine izin veriyoruz. Bunu da kendi paramızı vererek yapıyoruz.  Bakın bugün ABD filmleri bize hiç bir şey vermediği halde, paramızı verip onları izliyoruz. Bir kere bir şeyin sanat olabilmesi için insana bir şeyler vermesi gerekir. Size bir artı değer katmak zorunda. Oysa bu filmler size hiçbir şey vermiyor. Bakın bir dönem İstanbul’da bütün sinema salonları kapatıldı. Daha sonra ne oldu. ABD sinema sektörü sahipleri gelip, büyük alışveriş merkezlerinin içine sinema salonları yaptılar. İçrede filmi izletip, dışarıda size o filmde gösterdiklerini satmaya başladılar.


Kenan_Işık_08

SİNEMADA YOZLAŞIYORUZ!
Bakıyorum son dönemlerde bazı yerli filmler yapılmaya başlandı. Tam Amerikan tarzı, afişleri de aynı. Şimdi sinemaya gidiyorsunuz bakıyorsunuz kapıda Türk filmi, afiş aynı Amerikan afişi, filmin ismi “Yahşi Batı” ya da “Recep İvedik”… Adamlarda ki ticari akıl. Size sanat adına bir şey vermiyorlar. Sizi kandırıp paranızı alıyorlar. Çünkü bunlar pazarlamacı. Bunların sanat diye bir dertleri yok. Bu ülkede çok değerli sanat eserleri filmleri kimse izlemiyor. ABDlilerin sinema ile yaptıkları şey de misyonerlik. Çünkü sanatın gücünü biliyorlar.


Kenan_Işık_09

DİLİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ!
Dilimize ve sanatımıza sahip çıkmak zorundayız. Bugün yeryüzünde sahip çıkılmadığı için yok olup giden binlerce dil var. Biz de dilimize ve sanatımıza sahip çıkmaz isek bizim de dilimiz ve sanatımız bir gün yok olacaktır. Bunun için gençlerimize çok iş düşüyor. Sizler bizim dilimizi en iyi bir şekilde öğrenip, gelecek nesillere de öğretmelisiniz.”


Kenan_Işık_10

Konuşmadan sonra Türkçe Topluluğu tarafından Kenan Işık’a “Türkçeyi Güzel ve Etkili Kullanma Ödülü” verildi. Ödülü Kenan Işık’a Genel Sekreter M. Tevfik Tetik verdi.

Haber: Muammer Ertem Karakaya